Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Ukrajinci mají snížit spotřebu elektřiny až o 25 procent, žádá ministerstvo

Ukrajina, ilustrační foto
Ukrajina, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Ukrajinské ministerstvo energetiky dnes požádalo občany, aby snížili spotřebu elektrické energie o 25 procent. Mají si zajistit teplé oblečení, termosky a zásobit se vodou a potravinami. Premiér Denys Šmyhal v pátek oznámil, že kvůli ruským útokům na ukrajinskou infrastrukturu je vyřazena z provozu už téměř polovina energetického systému země.

"Jsme vděční občanům, kteří už v průměru spotřebu energie omezili o deset procent. Abychom ale síť mohli odpojit a obnovit dodávky co nejrychleji, žádáme je o omezení spotřeby o 25 procent a o to, aby nepoužívali elektrické přístroje, které nejsou nezbytné," citovala dnes agentura Unian náměstka ministra energetiky Farida Safarova.

V přesnějších pokynech pak radí nesvítit v místnostech, kde nikdo není, raději nepoužívat mikrovlnné trouby a místo nich vařit a ohřívat na sporácích. Nezapínat také naráz pračky se žehličkami a snížit teplotu v bojlerech na 50 stupňů.

Situace se podle Safarova může ještě zhoršit a Ukrajinci se na to mají připravit. Podle něj je třeba počítat nejen s náhlými výpadky proudu, ale také s plánovanými odstávkami.

Šéf ukrajinské prezidentské kanceláře Andrij Jermak dnes zopakoval, že mír na Ukrajině je možný jedině, až budou obnoveny hranice z roku 1991. "Mír bude, až zničíme ruskou armádu na Ukrajině a dosáhneme hranic z roku 1991," napsal Jermak na sociálních sítích.

List Ukrajinska pravda napsal tento týden s odvoláním na kremelského mluvčího Dmitrije Peskova, že Rusko chce útoky na ukrajinskou infrastrukturu Kyjev přinutit k jednáním. Peskov řekl, že raketové údery na Ukrajině jsou zaměřeny na takovou infrastrukturu, která "přímo či nepřímo souvisí s vojenským potenciálem". Nedostatek elektřiny a tepla v mnoha ukrajinských oblastech jsou podle něj důsledkem toho, že kyjevské úřady odmítají vyjednávat.

Témata:  Ukrajina energetika

Související

Aktuálně se děje

4. června 2025 11:07

Tragický požár na Barrandově. Hořelo v bytě, jeden člověk přišel o život

Tragickou bilanci má úterní večerní požár bytu v panelovém domě na pražském Barrandově. Desítky lidí se úspěšně evakuovaly, jeden člověk ale přišel o život. Příčina požáru je předmětem probíhajícího vyšetřování. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy