Také ranní ostřelování Mykolajivu na jihu země si podle místních úřadů vyžádalo zranění několika civilních obyvatel, informuje agentura Unian. Ruské síly obkličují město Siversk v Doněcké oblasti, tvrdí proruští separatisté.

"Ruští vojáci pokračovali s útoky v okolí Slovjansku s cílem zlepšit své taktické pozice. Žádné protivníkovy akce v této oblasti se nesetkaly s úspěchem," stojí ve zprávě generálního štábu ukrajinské armády. "Ukrajinští obránci tvrdě potlačili pokus nepřítele o útok u Dementijivky (v Charkovské oblasti)," sdělilo rovněž ukrajinské velení.

"Za uplynulých 24 hodin v důsledku ostřelování zemřelo v Charkovské oblasti sedm lidí a 34 bylo zraněno," citovala agentura Unian místní správu. Dvě rakety dopadly na otevřené prostranství mezi domy a administrativní budovou přímo v Charkově, podle prvních zpráv ale na místě nejsou zranění. V Mykolajivu na jihu Ukrajiny byly dnes ráno při ruském ostřelování zasaženy obytné domy a dvě zdravotnická zařízení, sdělil podle ukrajinské agentury Unian gubernátor Mykolajivské oblasti Vitalij Kim. Zranění podle něj utrpělo nejméně 12 lidí.

Britské ministerstvo obrany ve své pravidelné ranní analýze situace na Ukrajině uvedlo, že Rusko dál zaznamenává drobné územní úspěchy v Doněcké oblasti. Ruská agentura TASS s odvoláním na představitele proruských separatistů Rоdiona Mirošnika informovala, že ruské síly v Doněcké oblasti obkličují město Siversk, které mělo před válkou asi 11.000 obyvatel. Mirošnik prohlásil, že v nejbližší době ruská armáda a proruští separatisté město "osvobodí", a to s minimálními ztrátami. Ruská vojska podle britského ministerstva také pokračují s útoky na dálnici E40, která zajišťuje zásobování Slovjansku a Kramatorsku.

Rusko se podle Londýna pravděpodobně rovněž uchyluje k netradičním způsobům doplňování prořídlých armádních jednotek a je možné, že verbuje osazenstvo ruských věznic do Wagnerovy (v ruském přepisu Vagnerovy) soukromé vojenské společnosti.

V Oděské oblasti se ruským silám podařilo zničit odpalovací zařízení protilodních střel Harpoon dodaných z USA, oznámil podle agentury Interfax mluvčí ruského ministerstva obrany Igor Konašenkov.