Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Ukrajinci opouštějí domovy v Charkovské oblasti. Důvodem je postup Rusů

Válka na Ukrajině: Následkem ruské invaze vznikají nedozírné škody na zdraví i majetku. Ilustrační foto
Válka na Ukrajině: Následkem ruské invaze vznikají nedozírné škody na zdraví i majetku. Ilustrační foto
Foto: FREE Photo Tereshchenko Oleg / UNIAN

Domovy v Charkovské oblasti na severovýchodě Ukrajiny už kvůli probíhající ruské ofenzivě muselo opustit téměř 10 tisíc lidí, uvedl tamní gubernátor Oleh Synehubov. Rusové zahájili boje v nové oblasti před několika dny. 

Synehubov uvedl, že evakuováno bylo 9907 lidí. Podle gubernátora se ukrajinským obráncům podařilo v noci na sobotu odrazit další dva ruské pokusy o průlom. Situace má být pod kontrolou, ukrajinská armáda se podle něj snaží i o protiútoky. 

Rusové zahájili pozemní útok v Charkovské oblasti minulý týden. Prezident Vladimir Putin během návštěvy Číny řekl, že jde o reakci na ukrajinské ostřelování ruských pohraničních oblastí, přičemž cílem je vytvoření nárazníkové zóny. 

Podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského však může jít jen o první vlnu rozsáhlejší ofenzivy, při které se ruské invazní síly pokusí získat Charkov. 

Rusům se podél hranice podařilo postoupit o pět až deset kilometrů, než je zastavila ukrajinská armáda. AFP uvedla, že boje probíhají v několika obcích včetně města Vovčansk. Podle Synehubova tam dochází k posílení obrany. 

Témata:  válka na Ukrajině Ukrajina Ruská armáda

Aktuálně se děje

18. června 2024 17:36

17. června 2024 18:30

Univerzita nesouhlasí s odložením případu střelby na FF UK

Univerzita Karlova (UK) v pondělí podá stížnost proti policejnímu usnesení o odložení případu tragického prosincového útoku v budově Filozofické fakulty. Při střelbě zemřelo 14 lidí.

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy

Ruská armáda, ilustrační foto

Ruští vojáci uřízli hlavu ukrajinskému vojákovi, tvrdí Kyjev

Ukrajinský generální prokurátor Andrij Kostin obvinil ruské invazní jednotky, že v Doněcké oblasti na východě Ukrajiny uřízly hlavu ukrajinskému vojákovi. Podle Kostina dostali ruští vojáci ve Volnovašském okrese od svých velitelů rozkaz, aby ukrajinské vojáky nezajímali, ale brutálně je zabili. Moskva se k těmto obviněním nevyjádřila.