Ukrajinský generální štáb dnes v ranním hlášení informoval o osvobození 20 vesnic po celé frontě a poznamenal, že ruští vojáci urychleně opouštějí své pozice.

Ukrajinci podle Gančeva dobyli zpět území na severu Charkovské oblasti, kde minulý týden podnikli bleskový protiútok. Šéf okupační správy ruské státní televizi Rossija-24 řekl, že "situace je každou hodinou složitější", a dodal, že hraniční přechody s ruskou Belgorodskou oblastí jsou nyní uzavřené. Do Ruska bylo "evakuováno 5000 civilistů", dodal Gančev.

Zprávy o dosažení hranic s Ruskem ukrajinskými vojáky o víkendu kolovaly na sociálních sítích, Kyjev ani úřady v Moskvě je ale oficiálně nepotvrdily. Na internetu se objevilo několik videí ukrajinských jednotek na hraničních přechodech nebo u cedulí oznamujících státní hranici.

Ukrajina přešla v posledních dnech ve východní Charkovské oblasti do protiútoku a podle oficiálních prohlášení osvobodila část svého území včetně strategických dopravních uzlů Kupjansk a Izjum. Ukrajinské armádě se za předchozí den podařilo dostat zpátky pod svou kontrolu na 20 osad, napsal ukrajinský generální štáb. O jaká místa se jednalo, ale neupřesnil.

"Pokračuje osvobozování osad od ruských invazních sil v Charkovské a Doněcké oblasti," uvedlo ukrajinské velení, podle kterého ruští vojáci prchají na Ruskem okupované území.

V Doněcké oblasti se ukrajinským jednotkám podle informací serveru Ukrajinska pravda podařilo vstoupit do Svjatohirsku, který leží asi 40 kilometrů jihovýchodně od Izjumu a od června byl pod kontrolou ruských vojáků. Velení ukrajinské armády ani Moskva znovudobytí Svjatohirsku ukrajinskými silami zatím nepotvrdily, na internetu se ale šíří fotografie ukrajinské vlajky vyvěšené na budově svjatohirské radnice. Zatímco město bylo okupováno Rusy, Svatohorská lávra, známý klášter ležící na druhém břehu řeky Severní Doněc, zůstala po celou dobu v rukou Ukrajinců, podotkl server Ukrajinska pravda.

Jednotky Moskvy se kvůli protiofenzivě ukrajinských sil urychleně stahují i ze sousední Luhanské oblasti, uvedl podle ruskojazyčné verze BBC oblastní gubernátor Serhij Hajdaj. "V Luhanské oblasti ruská armáda opustila Svatove," napsal na telegramu Hajdaj o městě ležícím zhruba 50 kilometrů severně od Severodoněcku.

Hajdajova slova nepřímo potvrdily ruské tajné služby FSB, když oznámily, že za jeden den překročilo hranice do Ruska přes 17.000 obyvatel samozvaných proruských republik na východě Ukrajiny (LNR a DNR), píše BBC.

Zprávy o úspěších ukrajinské protiofenzivy přicházejí také z jihu Ukrajiny. Ukrajinským silám se podle dnešního oznámení ukrajinské armádní mluvčí Natalije Humenjukové podařilo za poslední dva týdny osvobodit z ruských rukou území o rozloze asi 500 kilometrů čtverečních. Ukrajinci podle ní obnovili kontrolu nad pěti obcemi v Chersonské oblasti ležícími severně od jejího správního střediska Chersonu.

reklama