Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Ukrajinci už zřejmě využili raketomety HIMARS proti ruskému území

HIMARS
HIMARS
Foto: Wikimedia Commons

Ukrajinci už zřejmě využili zbraně americké výroby proti ruskému území. Raketomety HIMARS měly v neděli mířit proti Belgorodské oblasti. Podle tamních úřadů bylo při útocích zraněno šest lidí. Ukrajinci smí tyto zbraně používat pouze pro obranu Charkovské oblasti, tedy proti vojenským zařízením, které ohrožují její bezpečnost.

Ukrajinci podle serveru Moscow Times v neděli zasáhli pohraniční regiony v ruské Belgorodské a Kurské oblasti. „Šest civilistů bylo zraněno v důsledku bombardování města Šebekino,“ uvedl gubernátor Belgorodské oblasti Vjačeslav Gladkov.

Podle ruského ministerstva obrany Ukrajinci využili americké zbraně, konkrétně raketomet HIMARS. Ukrajinské síly dostaly od Spojených států využívat tyto zbraně uvnitř Ruska poté, co ruské síly zintenzivnily ofenzivu proti ukrajinským obydleným oblastem, jak uvádí server Independent.

Kyjev tvrdí, že útoky proti příhraničním oblastem směřují na vojenské cíle, které stojí za ostřelováním raketami a bezpilotními letouny proti ukrajinské energetické infrastruktuře a městům.

Rozhodnutí Washingtonu povolit využití zbraní americké výroby proti ruskému území ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj uvítal. „Vážím si rozhodnutí Joea Bidena o využívání obranných kapacit Ukrajiny. Je to vítaný krok, který nám teď umožní lépe chránit Ukrajinu a Ukrajince před ruským terorem a pokusy o rozšíření války,“ prohlásil.

Spojené stát udělily Ukrajině povolení využít jimi dodané zbraně k útokům na území Ruska, avšak výlučně v blízkosti města Charkov, uvedl ve čtvrtek nejmenovaný zdroj z USA. Podle agentury Reuters jde o zvrat v postoji amerického prezidenta Bidena, který dosud rozhodně odmítal umožnit Ukrajině využívat americké zbraně k úderům na území Ruska.

Agentura AFP uvedla, že Biden zrušil omezení na využívání zbraní dodaných Spojenými státy k útokům na cíle v Rusku, ale pouze za účelem obrany Charkova a Charkovské oblasti. „Prezident nedávno nařídil svému týmu, aby zajistil, že bude Ukrajina schopna využít zbraně dodané Spojenými státy za účelem opětování palby v Charkovské oblasti, tak aby se Ukrajina mohla bránit vůči ruským jednotkám, které na ni útočí nebo se připravují na ně útočit,“ uvedl nejmenovaný zdroj pod podmínkou anonymity.

Témata:  válka na Ukrajině M 142 HIMARS (High Mobility Artillery Rocket Systém)

Aktuálně se děje

23. června 2024 12:46

Prezident Pavel apeloval na připomínání si historie

Prezident republiky Petr Pavel dnes zdůraznil, že lidé v Česku by si měli připomínat svoji historii a znát například činy odbojářů během druhé světové války. Prezident se v Miřeticích na Chrudimsku zúčastnil pietního aktu k 82. výročí vypálení a vyvraždění osady Ležáky. Podle prezidenta bylo v posledních letech věnováno více pozornosti Památníku Lidice než Památníku Ležáky.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy