Moskva v reakci na útok na Sevastopol odstoupila z účasti na takzvané obilné dohodě, kterou v červenci za účasti Turecka zprostředkovala OSN. Ukrajině dohoda umožňovala obnovit vývoz obilí a hnojiv přes Černé moře, který se v únoru zastavil po začátku ruské invaze na Ukrajinu. Kyjev viní Moskvu, že pro vypovězení dohody použila útok jako záminku.

Ruské ministerstvo obrany dnes uvedlo, že na základě analýzy trosek údajných ukrajinských dronů mohlo být jedno z dálkově ovládaných hladinových plavidel vypuštěno na Sevastopol z civilní lodi se zemědělskými produkty, která se nacházela v takzvaném obilném koridoru určeného pro ukrajinský vývoz přes Černé moře.

Podle odborníků bylo zařízení zřejmě vypuštěno z jedné z civilních lodí pronajatých Kyjevem nebo jeho západními patrony pro účely vývozu zemědělských produktů z ukrajinských námořních přístavů, uvádí se v prohlášení ruského ministerstva.

Po vypuštění se bezpilotní plavidla pohybovala podél bezpečnostní zóny obilného koridoru, načež změnila trasu směrem k ruské námořní základně v Sevastopolu na Krymu, dodalo ministerstvo. Podle agentury Reuters rovněž oznámilo, že stroje měly zabudovanou navigaci kanadské výroby.

V sobotu ruské ministerstvo obrany uvedlo, že Kyjev provedl v Sevastopolu "teroristický útok" na lodě Černomořské flotily a civilní plavidla, která se podílela na zabezpečení obilného koridoru. Ukrajinci podle něj nasadili devět bezpilotních letounů a sedm námořních dronů, přičemž všechny byly zničeny.

Rusko přiznalo menší poškození jedné minolovky. Snímky na sociálních sítích nicméně ukazují, jak neznámý počet dálkově ovládaných hladinových plavidel zasáhl nejméně jednu fregatu třídy Admiral Grigorovič.