Ukrajinští činitelé před tím varovali, že Rusko chystá novou vlnu raketových útoků především proti energetické infrastruktuře země.

Učinil tak například prezident Volodymyr Zelenskyj. "Chápeme to tak, že teroristé připravují nové útoky, to přesně víme. A dokud budou mít rakety, neuklidní se," řekl prezident Zelenskyj v neděli ve svém pravidelném večerním proslovu.

Rusko od října zintenzivnilo vzdušné údery na Ukrajinu a zaměřuje se při nich na energetiku. Následkem jsou mimo jiné rozsáhlé výpadky v dodávkách elektrické energie, tepla a vody. Ukrajinské úřady po nich také hlásí oběti z řad civilistů.

Naposledy takto ruské síly zaútočily minulý týden ve středu asi 70 střelami s plochou dráhou letu najednou a způsobily rozsáhlé škody na ukrajinské energetické infrastruktuře, zemřelo při nich více než deset lidí.

Téměř týden po těchto úderech se Ukrajina stále snaží obnovit dodávky elektrické energie, napsala dnes agentura Reuters.

V rumunské metropoli Bukurešti se dnes sejdou ministři zahraničí členských zemí NATO. Očekává se, že přislíbí další podporu Ukrajině včetně komponentů potřebných pro opravu elektrické soustavy. Generální tajemník aliance Jens Stoltenberg před zasedáním prohlásil, že ruský prezident Vladimir Putin na Ukrajině selhává a chce využít zimu jako zbraň. Severoatlantická aliance by proto měla dál podporovat Kyjev a pomáhat zejména s opravami a zprovozněním energetické infrastruktury a zajištěním protivzdušné obrany.