reklama

O informování Bílého domu o chystaném kroku napsal Washington Post s odvoláním na dva zdroje. Američtí činitelé rozhodnutí nepodpořili, ale ani proti němu nic nenamítali. Rozhodli se ho zkratka respektovat. Podle deníku je nicméně zřejmé, že pro Ukrajinu má postoj Spojených států amerických velkou váhu.

CNN již v předchozím průběhu týdne informovala, že Zelenskyj si v pondělí zavolal Zalužného, aby mu řekl, že jeho působení v čele armády skončí. K formálnímu oznámení ale stále nedošlo.

Šéf ozbrojených sil patří k nejpopulárnějším osobnostem na Ukrajině, přičemž jeho obliba značně překračuje i popularitu hlavy státu. Americká televize připomněla, že v prosincovém průzkumu vyjádřilo Zalužnému podporu 88 procent dotázaných, zatímco prezidentovi jen 62 procent.

Šetření proběhlo poté, co vyšly najevo rozdílné postoje obou mužů ohledně dalšího vývoje konfliktu s Ruskem. Padesátiletý Zalužnyj, který se stal vrchním velitelem pár měsíců před začátkem ruské invaze, v listopadovém rozhovoru pro The Economist řekl, že válka s Ruskem se dostala do patové situace, s čímž Zelenskyj nesouhlasil.

Podle CNN se kromě Oleksandra Syrského, který stojí v čele ukrajinských pozemních sil, nabízí ještě jméno jiného možného nástupce Zalužného. Konkrétně jde o šéfa ukrajinské vojenské rozvědky Kyryla Budanova, o kterém je známo, že má silné vazby na prezidenta Zelenského.