reklama

"V charkovském směru nepřítel pálil z tanků, bojových vozidel, děl a raketometů podél linie dotyku," uvádí dnes mimo jiné ukrajinské armádní velení. U Slovjansku ruská vojska útočila u obcí Pasika a Dolyna. "Bez úspěchu, stáhli se," hlásí ukrajinský generální štáb. Podobné útočné pokusy invazních sil byly zaznamenány u obcí Travneve a Kodema, které se nacházejí poblíž Bachmutu, a také u vsí Pisky a Pervomajske nedaleko Avdijivky.

Ukrajinský generální štáb dále na svém facebooku informoval o likvidaci dalších 150 ruských vojáků, pěti tanků, dvou obrněných vozidel, šesti raketometů, jednoho dělostřeleckého systému nebo tří vrtulníků za poslední den.

Britské ministerstvo obrany se ve své poslední analýze situace na bojišti věnuje ruské okupaci ukrajinské Záporožské jaderné elektrárny. "Dne 21. srpna 2022 snímky naznačily, že Rusko udržuje v areálu zvýšenou vojenskou přítomnost, přičemž obrněné transportéry jsou rozmístěny do 60 metrů od reaktoru číslo pět," uvedl britský resort obrany.

Ruští vojáci se vozidla podle něj zřejmě snažili ukrýt tím, že je zaparkovali pod nadzemní trubky a nosné konstrukce. "Rusko je pravděpodobně připraveno využít jakékoliv ukrajinské vojenské aktivity v blízkosti Záporožské jaderné elektrárny k propagandistickým účelům," poznamenalo britské ministerstvo.

"Zatímco Rusko pokračuje v okupaci Záporožské jaderné elektrárny, hlavním rizikem pro provoz reaktorů pravděpodobně zůstává narušení chladícího systému reaktorů, poškození jejich záložního zdroje energie nebo chyby pracovníků fungujících pod tlakem," uzavřelo britské ministerstvo.