reklama

"Ruské jednotky pokračují v leteckých a raketových úderech na civilní objekty po celé Ukrajině," tvrdí dále velení ukrajinských ozbrojených sil, které zároveň vyzvalo obyvatele, aby neignorovali letecké poplachy.

"Nepřítel vedl útočné boje ve směru na Bachmutske a Kodemu. Bez úspěchu," uvedl ukrajinský generální štáb s odkazem na obce u města Bachmut. Jižněji v Doněcké oblasti, poblíž Avdijivky, pak ruské jednotky podle něj útočily ve směru na obce Pisky a Nevelske. "Bez úspěchu," poznamenalo velení ukrajinských sil.

Podobné informace jednotlivých bojujících stran není možné ihned nezávisle ověřit.

Ukrajina si dnes připomíná 31. výročí své nezávislosti a zároveň je to přesně půl roku od chvíle, co ruská invazní vojska napadla Ukrajinu. Úřady se obávají zesílených ruských útoků.

Britské ministerstvo obrany ve svém pravidelném zhodnocení bojů uvedlo, že ruská ofenziva v Donbasu postupuje minimálně a Rusko očekává velký ukrajinský protiútok. Z operačního hlediska podle něj invazní jednotky nemají dostatek munice, vozidel a personálu.

Britský resort obrany připomíná, že Rusko na Ukrajinu zaútočilo přesně před půl rokem. "Cílem bylo svrhnout vládu a okupovat většinu země. V dubnu si ruští představitelé uvědomili, že tento záměr selhal, a vrátili se ke skromnějším cílům na východě a jihu Ukrajiny," uvádí Britové.

"Morálka je v mnoha částech (ruské) armády bídná a vojsko je značně rozloženo. Diplomatická síla (Ruska) je oslabena, jeho dlouhodobé hospodářské vyhlídky jsou chmurné. Po šesti měsících se ruská válka ukázala jako nákladná a strategicky škodlivá," dodal britský resort obrany.