"Nepřítel pokračuje v útocích a střílí ze všech druhů dělostřelectva, raketometů, tanků a minometů," řekl ukrajinské televizi mluvčí východní skupiny ukrajinských vojsk Čerevatyj.

Vrchní velitel ukrajinské armády Valerij Zalužnyj ve čtvrtek večer sdělil, že Rusko ztrojnásobilo počet svých útoků. Podle něj jde nyní až o 80 útoků denně. Situace na frontě "je napjatá, ale pod kontrolou", dodal.

Ruské jednotky, zejména žoldnéřská Vagnerova skupina, již několik měsíců útočí na ukrajinské pozice v Bachmutu v Doněcké oblasti. Dobytí města by jim otevřelo cestu k aglomeraci Kramatorsku a Slovjansku. Podle vojenských expertů nicméně město po nedávných protiofenzivách ukrajinské armády a posunu fronty v Donbasu pozbylo své někdejší strategické důležitosti.

Avdijivka, ležící několik kilometrů severně od Doněcku, je frontovým městem od roku 2014. Ruské jednotky a síly Moskvou ovládaných separatistů zde za osm měsíců války dosáhly jen nepatrných územních zisků.

Ukrajinský generální štáb předpokládá vzhledem k vysoké intenzitě bojů v posledních dnech vysoké ztráty na ruské straně. Denně hovoří o několika stovkách mrtvých ruských vojáků. Údaje není možné nezávisle ověřit.

Záporoží bylo podle regionální správy v noci na dnešek ostřelováno ruskými raketami z protivzdušného systému S-300. Nad Dniprem se podle Ukrajinců podařilo sestřelit osm ruských bezpilotních letounů íránské výroby. Jeden takový dron byl zachycen také nad Lvovskou oblastí na západě země.