Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Ukrajinská armáda hlásí těžké boje v Donbasu

Ukrajinská armáda, ilustrační fotografie.
Ukrajinská armáda, ilustrační fotografie.
Foto: mil.gov.ua **www.mil.gov.ua**

Ukrajinská armáda hlásí těžké boje v Donbasu, cílem ruských útoků jsou především města Bachmut, Soledar a Avdijivka. Informovala o tom agentura DPA s odvoláním na armádního mluvčího Serhije Čerevatého. Podle dřívějších vyjádření zde Rusko počet svých útoků ztrojnásobilo.

"Nepřítel pokračuje v útocích a střílí ze všech druhů dělostřelectva, raketometů, tanků a minometů," řekl ukrajinské televizi mluvčí východní skupiny ukrajinských vojsk Čerevatyj.

Vrchní velitel ukrajinské armády Valerij Zalužnyj ve čtvrtek večer sdělil, že Rusko ztrojnásobilo počet svých útoků. Podle něj jde nyní až o 80 útoků denně. Situace na frontě "je napjatá, ale pod kontrolou", dodal.

Ruské jednotky, zejména žoldnéřská Vagnerova skupina, již několik měsíců útočí na ukrajinské pozice v Bachmutu v Doněcké oblasti. Dobytí města by jim otevřelo cestu k aglomeraci Kramatorsku a Slovjansku. Podle vojenských expertů nicméně město po nedávných protiofenzivách ukrajinské armády a posunu fronty v Donbasu pozbylo své někdejší strategické důležitosti.

Avdijivka, ležící několik kilometrů severně od Doněcku, je frontovým městem od roku 2014. Ruské jednotky a síly Moskvou ovládaných separatistů zde za osm měsíců války dosáhly jen nepatrných územních zisků.

Ukrajinský generální štáb předpokládá vzhledem k vysoké intenzitě bojů v posledních dnech vysoké ztráty na ruské straně. Denně hovoří o několika stovkách mrtvých ruských vojáků. Údaje není možné nezávisle ověřit.

Záporoží bylo podle regionální správy v noci na dnešek ostřelováno ruskými raketami z protivzdušného systému S-300. Nad Dniprem se podle Ukrajinců podařilo sestřelit osm ruských bezpilotních letounů íránské výroby. Jeden takový dron byl zachycen také nad Lvovskou oblastí na západě země.

Témata:  Armáda Ukrajina válka na Ukrajině

Aktuálně se děje

16. června 2024 18:01

Pellegrini přijede do Česka. Návštěva má být symbolem usmíření

Nový slovenský prezident Peter Pellegrini v diskusním pořadu veřejnoprávní televize RTVS prozradil, že český protějšek Petr Pavel vnímá blížící se Pellegriniho návštěvu Česka jako možná symbol usmířen mezi oběma zeměmi po březnovém přerušení mezivládních konzultací. Pellegrini dorazí do Prahy 26. června. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy