Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Ukrajinská armáda informuje o devíti zničených ruských letadlech

Ruská armáda, ilustrační fotografie.
Ruská armáda, ilustrační fotografie.
Foto: mil.ru

Ukrajinský generální štáb dnes ráno ve své pravidelné svodce informoval o devíti zničených ruských letadlech za posledních 24 hodin. Kde a jak byly letouny zlikvidovány neupřesnil, poznamenala stanice BBC na svém ruskojazyčném webu.

Ukrajinské vzdušné síly ale na svém facebookovém učtu napsaly, že se tak stalo na ruském vojenském letišti Saky (rusky Saki) u Novofedorivky (rusky Novofjodorovky) na Moskvou anektovaném poloostrově Krym, kterým předešlý den otřásly exploze. Příčiny výbuchů nejsou dosud zcela vyjasněné.

"Saky! Minus devět letadel okupantů," uvedly ukrajinské vzdušné síly na sociální síti a zveřejnily obrázek generálního štábu se soupisem - podle něj - dosud zničené ruské techniky na Ukrajině. V kolonce "letadla" přibylo oproti předchozímu dni devět strojů. Podobná prohlášení jednotlivých stran konfliktu nelze bezprostředně nezávisle ověřit.

Ruskou leteckou základnou na západě Krymu v úterý otřásly silné exploze. Příčiny zůstávají nevyjasněné. Ruské ministerstvo obrany informovalo o explozi několika kusů letecké munice v úložišti na letišti. Neoficiálně se podle ruských médií hovoří o porušení pravidel požární bezpečnosti.

Poradce šéfa ukrajinské prezidentské kanceláře Mychajlo Podoljak v noci na dnešek popřel spekulace o možném ukrajinském útoku. Podle agentury Reuters uvedl, že mohlo jít o práci partyzánských sabotérů nebo o ruskou nekompetentnost. "Samozřejmě ne," odpověděl Podoljak na otázku, zda Kyjev je odpovědný za exploze na základně Saky.

Mluvčí ukrajinského letectva Jurij Ihnat dnes podle ukrajinských médií v televizi uvedl, že z videozáznamu je zřejmá exploze munice na letišti. "Doufejme, že (letadla rozmístěná na letišti) byla zničena stejně jako tento sklad. Protože po území celého letiště bylo vidět několik výbuchů," dodal podle agentury Unian. Saki je podle něj jedno z pěti letišť na Krymu, která může ruská invazní armáda používat k útokům na Ukrajinu. Byly na něm umístěny stroje Su-30, Su-24 nebo Il-76, řekl Ihnat.

Ruská tisková agentura TASS dnes oznámila, že počet zraněných v důsledku explozí v Novofedorivce stoupl na 13, jeden člověk zemřel. Dřívější informace hovořily o devíti raněných a jednom mrtvém.

Ruské ministerstvo obrany dnes naopak uvedlo, že jeho letectvo sestřelilo nad Mykolajivskou oblastí tři ukrajinská letadla - Su-25, Su-27 a také MiG-29. Mluvčí resortu Igor Konašenkov dále novinářům mimo jiné řekl, že ruské síly zničily ve stejném regionu vozidlo Německem dodaného protiletadlového systému Gepard. Konašenkov také hlásil sestřelení sedmi raket systému HIMARS v sousední Chersonské oblasti, kterou Rusko z velké části okupuje.

Témata:  Armáda Ukrajina Ruská armáda válka na Ukrajině

Aktuálně se děje

21. července 2024 20:30

Biden stáhne kandidaturu na prezidenta USA

Americký prezident Joe Biden v neděli oznámil, že stáhne svou kandidaturu na post prezidenta USA a nebude se ucházet o znovuzvolení.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy