"Rozloha osvobozených ukrajinských území se výrazně zvětšila," sdělilo ministerstvo. Agentura Reuters, která o prohlášení resortu informovala, poznamenala, že nebyla schopná tuto bilanci nezávisle ověřit.

Moskva minulý měsíc vyhlásila anexi čtyř ukrajinských regionů, které z části okupuje - kromě Chersonské, Doněcké a Luhanské si nárokuje také Záporožskou oblast. Takřka celý svět ruský pokus o zábor ukrajinského území odmítl.

Ukrajinská armáda mezitím pokračuje v protiofenzívě, která v poslední době postoupila zejména na severovýchodě v Charkovské oblasti a rovněž na jihu v Chersonské oblasti.

Proruský gubernátor Chersonské oblasti Volodymyr (Vladimir) Saldo ve čtvrtek uvedl, že města čelí prakticky každodennímu ostřelování a vyzval obyvatele k odjezdu do Ruska. Požádal přitom ruské vedení, aby pomohlo zorganizovat jejich evakuaci. Podle Reuters se očekává, že první evakuovaní z Chersonské oblasti začnou přijíždět do Ruska během dneška.

Proruské síly pomalu postupují k Bachmutu, uvedlo britské ministerstvo

Proruské síly a ruská armáda postupují pomalu ke klíčovému městu Bachmut na Donbasu na východní Ukrajině. Do bojů se pravděpodobně zapojily i oddíly žoldnéřské Wagnerovy (v přepisu z ruštiny Vagnerovy) skupiny, uvedlo dnes ráno britské ministerstvo obrany. Postup ruských vojsk komplikují ukrajinské útoky i nedostatek munice a vojáků.

Proruské síly zaznamenaly podle Londýna v posledních třech dnech některé taktické úspěchy a spolu s ruskou armádou postupují směrem k Bachmutu. Dobytí tohoto města na východní Ukrajině považují ruské síly za klíčové pro získání dalších oblastí na Donbasu, které stále kontroluje Ukrajina. "Rusko pokračuje s ofenzívními operacemi na středním Donbasu a velmi pomalu postupuje," uvedlo britské ministerstvo obrany.

Postup ruské armády komplikují ukrajinské útoky na severní i jižní straně fronty. Potíže způsobuje ruským silám podle britských tajných služeb také nedostatek munice a vojáků. Podle Londýna tak ruská armáda a proruští separatisté od začátku července dosáhly jen velmi omezených územních zisků. O něco úspěšnější byla v tomto ohledu žoldnéřská Wagnerova skupina.

O velmi tvrdých bojích u Bachmutu minulý týden informoval i ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Podle ukrajinské armády jsou ruské pokusy o útok v této oblasti neúspěšné.