reklama

Ukrajinská obrana Bachmutu je podle ISW strategicky odůvodněná, protože spotřebovává ruské lidské zdroje a techniku - pokud tedy ukrajinské síly neutrpí nadměrné ztráty. Bachmut je v současné době jedním z ohnisek války a odehrávají se tam jedny z nejtěžších bojů konfliktu, který rozpoutala Moskva před rokem svou invazí. Objevují se zprávy o mnoha padlých či raněných na obou stranách.

"Je nepravděpodobné, že by se ukrajinské síly stáhly z Bachmutu najednou. A mohou pokračovat v postupném ústupu bojem, aby vyčerpaly ruské síly prostřednictvím pokračující městské války," píše Institut pro studium války, podle něhož rovněž není pravděpodobné, že by ruské invazní síly v bojích ve městě rychle zaznamenaly významné územní zisky. V městském boji výhodu obvykle mají obránci, píše ISW.

Městské boje v Bachmutu podle něj mohou dále rozkládat už tak vyčerpané ruské síly, podobně jako se to stalo během ukrajinského ústupu bojem ze Severodoněcku a Lysyčansku, což loni v létě fakticky ukončilo ruské útočné operace v Luhanské a Doněcké oblasti. Ruská ofenziva s cílem dobýt Bachmut pravděpodobně vyvrcholí bez ohledu na to, zda Rusové město dobudou, či nikoli, uvádí dále institut a poznamenává, že ruská armáda bude mít zřejmě několik měsíců potíže s udržením jakýchkoli následných útočných operací.

Ruské ofenzívy ve směrech na Kupjansk, Svatove a Kreminna "rovněž nepřinášejí žádné významné úspěchy", konstatuje ISW, podle něhož ruským silám zřejmě chybí bojová síla k udržení více než jedné souběžné ofenzívy. Až ruské úsilí v okolí Bachmutu vyvrcholí - ať už před dobytím města nebo po něm - budou mít ukrajinští obránci pravděpodobně příležitost převzít iniciativu a zahájit protiofenzívu, domnívá se ISW.

Ukrajinský generální štáb ve svém pravidelném ranním operačním hlášení dnes uvedl, že ruští vojáci se soustřeďují na vedení útočných operací ve směrech na Kupjansk, Lyman, Bachmut, Avdijivku a Šachtarske. Ukrajinští obránci podle něj odrazili v těchto regionech přes 95 nepřátelských útoků. Podobná tvrzení jednotlivých stran konfliktu nelze v podmínkách války bezprostředně nezávisle ověřit.