"Hovoříme o sérii úspěšných raketových úderů na nepřátelské letecké základny na Krymu, zejména na leteckou základnu Saky," píše ve zprávě o strategii ukrajinské armády pro rok 2023 Zalužnyj spolu s Mychajlem Zabrodským z bezpečnostního výboru ukrajinského parlamentu.

V souvislosti s tím Zalužnyj a Zabrodskyj píšou o nutnosti západních dodávek balistických střel pro salvové raketomety HIMARS, podotýká ruskojazyčný server BBC. Přes desítku těchto systémů Kyjevu poskytl Washington, zbraně mají dosah 150 až 300 kilometrů. Z dnešní zprávy není jasné, jaké zbraně leteckou základnu Saky zasáhly.

Ostřelování Krymského poloostrova je podle zprávy příkladem přístupu ukrajinských ozbrojených sil, které se snaží přesunout boje i na Ruskem okupovaná území. Válka je podle Zalužného a Zabrodského pro Rusy vzdálená. "Díky této vzdálenosti občané Ruské federace tak bolestně nepociťují ztráty, neúspěchy a co je nejdůležitější - cenu této války ve všech jejích významech," píše se ve zprávě.

Exploze a požár byly z ruské letecké základny Saky na západě anektovaného Krymu hlášeny 9. srpna. Ruské úřady tehdy uvedly, že v tamních skladech explodovala munice, a Kyjev odmítl, že by na základnu útočil. Další výbuchy severem poloostrova otřásly v polovině srpna, tentokrát mimo letecké základny.