Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Ukrajinská armáda stahuje z bojiště americké tanky Abrams

Ukrajinská armáda
Ukrajinská armáda
Foto: mil.in.ua

Ukrajina dočasně stáhla z bojiště americké tanky Abrams M1A1. Ukázaly se jako zranitelné při útocích ruskými drony, uvedla agentura AP s odvoláním na zdroje v americké armádě.

Po měsících naléhání ze strany Ukrajiny USA nakonec v lednu minulého roku souhlasily s posláním 31 těchto vozidel. Kyjev tvrdil, že tyto tanky, jejichž cena činí asi deset milionů dolarů za kus (přibližně 235 milionů Kč), jsou klíčové pro prolomení ruských obranných linií. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj oznámil v září prostřednictvím Telegramu, že Abramsy dorazily na Ukrajinu.

Avšak situace na bojišti se od té doby výrazně změnila, především díky rozšíření průzkumných dronů a nasazení "dronů-lovců" a "dronů-zabijáků", jak zmiňuje AP. Obrana tanků je obtížná, jakmile jsou odhaleny drony. Jsou buď zničeny, nebo na ně je navedena palba z dalších zbraní. Při ruských útocích již bylo ztraceno pět ze 31 amerických tanků.

Očekávaná protiofenzíva Ukrajiny z minulého roku uvízla a nasazení Abramsů na bojišti se začalo považovat za nezbytné k prolomení opevněné ruské obrany. Ukrajina však tyto tanky nasadila pouze omezeně, a navíc kombinované operace v americkém stylu nejsou součástí ukrajinských strategií, uvedl představitel Pentagonu.

Při nedávném ústupu z Avdijivky, města na východě Ukrajiny, o které se několik měsíců intenzivně bojovalo, bylo několik tanků ztraceno, dodal zástupce Pentagonu.

Rozšíření bezpilotních letounů na ukrajinském bojišti znamená, že "neexistuje žádná otevřená oblast, kterou byste mohli projít bez obav z odhalení", uvedl vysoce postavený představitel Pentagonu při rozhovoru s novináři.

Zatím byly americké tanky staženy z přední linie a USA budou spolupracovat s Ukrajinou na vypracování nových taktik, uvedl místopředseda sboru náčelníků štábů admirál Christopher Grady a další představitel Pentagonu, který hovořil pod podmínkou anonymity. 

Témata:  válka na Ukrajině Armáda Ukrajina

Aktuálně se děje

15. června 2024 16:40

Scholz nepovažuje Putinovy mírové návrhy za věrohodné

Země skupiny G7 se na červnové schůzce nezabývaly řešením války na Ukrajině. Podle německého kancléře Olafa Scholze je totiž zřejmé, že ruský prezident Vladimir Putin nemyslí své mírové návrhy vážně. Na Scholzovo vyjádření upozornila agentura Reuters.

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy