Podle deníku The Washington Post (WP) začala ukrajinská armáda používat kazetovou munici dodanou Spojenými státy proti ruským invazním silám na jihovýchodě Ukrajiny. Informace pocházejí od nejmenovaných ukrajinských činitelů, kteří jsou obeznámeni s aktuální situací.
Podle vyjádření jednoho ukrajinského představitele uvedeného byla tato munice nasazena armádou k rozbíjení zákopů, které zpomalují postup ukrajinských jednotek při snaze získat zpět okupovaná území. Kromě frontových pozic na jihovýchodě Ukrajiny se očekává, že kazetová munice bude použita také v blízkosti okupovaného ukrajinského města Bachmut.
I když zpráva neposkytuje další podrobnosti o konkrétním použití kazetové munice, zdůrazňuje, že k jeho zavedení došlo po nedávném rozhodnutí amerického prezidenta Joea Bidena dodat munici Ukrajině, která se téměř půldruhého roku brání ruské vojenské agresi. Pentagon potvrdil, že dodání kazetové munice ze Spojených států na Ukrajinu již proběhlo.
Ruská vláda ostře kritizovala dodávky této munice. Prezident Vladimir Putin uvedl, že Rusko má dostatečné zásoby kazetové munice a vyhrazuje si právo ji použít. "Chci zdůraznit, že Rusko má dostatečné zásoby různých typů kazetové munice. Dosud jsme ji nevyužili a neměli jsme k tomu potřebu," uvedl Putin podle agentury Interfax. "Samozřejmě si ponecháváme právo na reciproční opatření, pokud bude tato munice použita proti nám," dodal.
Pentagon už potvrdil, že USA již dodaly kazetovou munici na Ukrajinu. Nicméně není jasné, zda ji ukrajinská armáda již využila. Ukrajinský armádní velitel Oleksandr Tarnavskyj ve čtvrtek pro stanici CNN vyjádřil podobné stanovisko.
"Kazetová munice byla v této chvíli dodána," uvedl generál Douglas Sims, velitel operací na generálním štábu americké armády. Tarnavskyj informoval CNN, že ukrajinská armáda již obdržela munici z USA. Uvedl, že o použití této munice bude rozhodovat vyšší velení armády. Podle něj mají Rusové velké obavy z tohoto druhu zbraní.
Americký prezident Joe Biden oznámil dodání kazetové munice jako součást nového dodávkového balíčku zbraní a vojenské techniky pro Ukrajinu. Toto rozhodnutí označil za "velmi obtížné".
Kazetová munice v průběhu svého letu exploduje a rozpadá se na menší nálože, které se rozptýlí v širším okolí. Nevybuchlé nálože představují nebezpečí pro civilisty i dlouho po ukončení konfliktu. USA však tvrdí, že podíl nevybuchlých menších náloží v granátech, které poskytují, bude nižší než 2,5 procenta.
Více než 120 zemí se připojilo k úmluvě, ve které se zavazují nepoužívat, nevyrábět ani neprodávat kazetovou munici. Použití těchto zbraní je zvláště problematické vzhledem k ohrožení civilistů. Nevybuchlé nálože totiž mohou ohrožovat civilisty ještě dlouhou dobu po ukončení válečného konfliktu.
Témata: válka na Ukrajině, Armáda Ukrajina
Související
19. září 2024 18:31
17. září 2024 23:39
17. září 2024 16:39
17. září 2024 15:58
17. září 2024 14:37
15. září 2024 4:18