Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Ukrajinská armáda už použila americké zbraně k útokům na území Ruska

Ukrajinská armáda
Ukrajinská armáda
Foto: mil.in.ua

Ukrajina v uplynulých dnech použila americké zbraně k útokům proti cílům na území Ruska na základě nedávno souhlasu prezidenta USA Joea Bidena. Informovala o tom ve středu agentura AP s odvoláním na nejmenovaného západního představitele, který si přál zůstat v anonymitě.

Biden minulý týden povolil ukrajinské armádě s jistými omezeními použít americké zbraně proti cílům na ruském území k obraně Charkova, druhého největšího ukrajinského města.

Souhlas Washingtonu se vztahuje na útoky proti ruským silám, které útočí nebo plánují útok. Podle amerických představitelů se tím nemění pravidla, která Ukrajině zakazují používat americké rakety ATACMS dlouhého doletu a podobných střel na území Ruska.

Ukrajina o uvolnění omezení na použití amerických zbraní požádala po několika týdnech ruských útoků na Charkov a ofenzivě v pohraniční Charkovské oblasti.

Ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba v pondělí řekl, že Kyjev bude naléhat na své spojence, aby poskytly ukrajinské armádě více svobody při zasahování vojenských cílů v Rusku západními zbraněmi.

Témata:  válka na Ukrajině Armáda Ukrajina

Aktuálně se děje

23. června 2024 12:46

Prezident Pavel apeloval na připomínání si historie

Prezident republiky Petr Pavel dnes zdůraznil, že lidé v Česku by si měli připomínat svoji historii a znát například činy odbojářů během druhé světové války. Prezident se v Miřeticích na Chrudimsku zúčastnil pietního aktu k 82. výročí vypálení a vyvraždění osady Ležáky. Podle prezidenta bylo v posledních letech věnováno více pozornosti Památníku Lidice než Památníku Ležáky.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy