"Než zahájíme vyšetřování, musíme mít podklady. Snažíme se zjistit, zda ta videa nejsou podvrh," uvedl mluvčí Bohdan Senyk.

Rusko v pátek obvinilo Ukrajinu, že popravila více než deset ruských vojáků, kteří složili zbraně. Rusko to označilo za válečný zločin. Jeho ministerstvo obrany uvedlo, že "záměrnou a metodickou vraždu deseti odzbrojených ruských vojáků zasažených do hlavy nemůže nikdo vydávat za tragickou výjimku".

Na neověřených záběrech jsou údajně ruští vojáci, kteří leží na zemi poté, co se vzdali mužům se žlutými páskami na pažích. Následně zazní střelba a video ukáže nehybné tělo. Není jasné, kdo a kdy natočil video, které podle BBC vzniklo u obce Makijivka v západní části Luhanské oblasti.

Ruské ministerstvo k záběrům neuvedlo žádné datum. Podle BBC byly pořízeny 12. listopadu nebo dříve. Právě v sobotu před týdnem se na proukrajinských webech objevilo video snímané ze vzduchu, pravděpodobně z dronu, s vojáky v uniformách ležících na zemi na dvoře statku. O pět dní později 17. listopadu se pak objevilo další video natočené někým, kdo byl přítomen a stál na zemi. V ukrajinštině na něm někdo volá na lidi ukrývající se uvnitř stavby, aby vyšli ven. Vojáci vycházeli jednotlivě a položili se na zem. Pak ale vyšel ven kdosi v černém oblečení se zbraní a začal střílet. Z videa se nedá podle BBC určit, zda je dotyčný Ukrajinec nebo Rus ani cíl jeho střelby.

Mluvčí OSN na dotaz agentury AFP řekl, že OSN o videích ví a zabývá se jimi. Incident vyšetřuje také Rusko, které od února vede vůči Ukrajině agresivní válku a okupuje části ukrajinského území.

AFP připomenula, že Rusko přišlo se zprávou o popravách v době, kdy OSN ve své zprávě upozornila, že obě strany mučí a špatně zacházejí s válečnými zajatci.

reklama