"Obdrželi jsme zprávy z celé Ukrajiny a zahájili jsme příslušná trestní řízení ve věci smrti více než 12.000 lidí, kteří byli nalezeni mimo jiné v masových hrobech," řekl agentuře v rozhovoru Klymenko. Jen v Kyjevské oblasti, z níž se ruská vojska stáhla na přelomu března a dubna, bylo zabito 1500 civilistů.

Podle šéfa policie tvoří asi 75 procent mrtvých muži, přibližně dvě procenta děti a zbytek ženy. "Jsou to civilisté, lidé, kteří nemají nic společného s armádou nebo s policejními strukturami," dodal Klymenko. Nejvíce obětí si podle něj vyžádaly exploze.

"K dnešnímu dni nebylo ztotožněno asi 1200 těl zemřelých", dodal Klymenko v souvislosti s exhumacemi a zdůraznil, že identifikace pomocí analýzy DNA je velice zdlouhavý proces.

Úřad vysoké komisařky OSN pro lidská práva v pátečním komuniké potvrdil, že ve válce Ruska proti Ukrajině bylo zabito přinejmenším 4339 civilistů, včetně 274 dětí, a dalších 5246 utrpělo zranění, včetně 443 dětí. Skutečný počet civilních obětí bude ale nejspíše mnohem vyšší.