Ukrajinští vojáci během uplynulých 24 hodin odrazili ruské útoky u devíti obcí, včetně Bachmutu, hlásí ukrajinský generální štáb v pravidelném přehledu situace na bojišti.

Nejtvrdší boje v Luhanské oblasti se svádějí u obcí Svatove a Kreminna, sdělil podle agentury TASS činitel z úřadů proruských separatistů Vitalij Kiseljov. Rusové podle mluvčího velitelství ukrajinských sil Východ dostali příkaz Svatove udržet a budují u něho obrannou linii. Tvrzení znepřátelených stran nelze ve válečných podmínkách ověřit z nezávislých zdrojů.

Ukrajinský ministr obrany Oleksij Reznikov v rozhovoru se serverem Politico vyjádřil přesvědčení, že Západ poskytne Ukrajině i západní tanky a stíhačky, které pomohou Kyjevu vyhnat ruská vojska z ukrajinského území. Domnívá se však, že první kroky v tomto směru budou muset podniknout Spojené státy, aby je spojenci následovali. "Jsem skutečně optimista ohledně toho, že tanky Abrams budou v budoucnu možné, a jsem přesvědčen, že také stíhačky typu F-16, F-15 či gripeny ze Švédska také budou možné," řekl Reznikov. "Když slyšíte, že je to nemožné, znamená to, že to bude možné v budoucnu," poznamenal.

Reznikov v americké televizi Fox News připustil, že ukrajinskou ofenzívu v Chersonské oblasti zpomalilo deštivé počasí. "Taktikou krok za krokem ale budeme osvobozovat naše vesnice, po metrech a kilometrech," zdůraznil ministr. Nedomnívá se, že ruská vojska budou bojovat v ulicích Chersonu, protože by to pro ně znamenalo reálné riziko a nemožnost stáhnout se. Ukrajinci totiž za pomoci západních zbraní kontrolují lodní dopravu přes Dněpr, na jejímž pravém břehu Cherson leží.

O den dříve poradce šéf prezidentské kanceláře Oleksij Arestovyč odhadl, že osvobození Chersonu bude předcházet jedna z nejtěžších bitev války, protože Rusové spolu s evakuací úřadů a civilistů pokračují v posilování svých jednotek ve městě. V Chersonské oblasti se podle velitelství ukrajinských sil Jih dosud podařilo osvobodit více než 90 obcí.

Šéf ruské okupační správy Chersonské oblasti Vladimir Saldo dnes sdělil, že z domovů se od doby, kdy úřady minulý týden vyhlásily evakuaci několika měst na pravém břehu Dněpru, přesunulo už 70.000 civilistů. Saldo oznámil přesun obyvatel z pravého břehu Dněpru na levý minulé úterý a zdůvodnil ho hrozbou ukrajinských útoků.

Odpůrci války v Rusku útočí na železnice, které jsou pro ruskou armádu při přesunech sil na Ukrajinu klíčové, upozornilo dnes ve své pravidelné analýze situace na Ukrajině britské ministerstvo obrany. O nejnovějším takovémto útoku informovaly ruské úřady 24. října. Výbušné zařízení poškodilo železniční trať u obce Novozybkovo, která leží přibližně 15 kilometrů od rusko-běloruské hranice. K incidentu se přihlásila skupina ruských protiválečných aktivistů, která tvrdí, že od června provedla už šest těchto sabotáží. "Jde o součást širšího trendu útoků disidentů proti železnicím v Rusku i Bělorusku," sdělilo britské ministerstvo.

Ukrajinska pravda: Na Dnipro dopadly kusy ruské rakety, zahynula těhotná žena

Ukrajinské město Dnipro v úterý večer zasáhly úlomky z ruské rakety, které dopadly na čerpací stanici. Zahynula při tom těhotná žena a pracovník myčky. Podle internetového portálu Ukrajinska pravda o tom informovaly ukrajinské úřady. Gubernátor Dněpropetrovské oblasti později upřesnil, že zásah ruské rakety si vyžádal dva mrtvé a čtyři zraněné, z nichž tři jsou ve vážném stavu.

"To bylo tragické... ruská raketa zasáhla Dnipro, zabila dva lidi. Podle upřesněných informací jsou čtyři lidé zraněni, dvě ženy a dva muži. Všichni jsou v nemocnici. Tři jsou těžce zraněni," napsal na sociální síti Telegram šéf oblastní správy Valentyn Rezničenko.

Na čerpací stanici vznikl po dopadu úlomků rakety požár, který některé její části zničil. Podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského si kromě nejméně dvou obětí na životě vyžádal ještě tři zraněné. "Nikdy neodpustíme. Odplata bude spravedlivá a nevyhnutelná," napsal na facebooku prezident, který spojence Ukrajiny v poslední době žádá hlavně o dodávky prostředků protiraketové obrany.