Podle Státní služby pro mimořádné události (DSNS) zasáhly ruské údery kritickou - především energetickou - infrastrukturu v osmi regionech a v Kyjevě, kde vypuklo přes 30 požárů.

"Prosba všem obyvatelům Ukrajiny! Od 17:00 do 22:00 večer co nejvíce snižte spotřebu elektřiny, abychom tyto dočasné potíže společně zvládli," napsal na platformě telegram zástupce šéfa prezidentské kanceláře Kyrylo Tymošenko. "Pro ukrajinský energetický sektor to bude jeden z nejtěžších večerů," uvedl předseda parlamentního výboru pro energetiku Andrij Herus s odkazem na večerní špičku, která je podle něj do značné míry spojena se spotřebou v domácnostech.

Ukrajinskými městy dnes dopoledne v několika vlnách otřásly výbuchy. Rusko následně oznámilo, že na sousední zemi vypálilo rakety. Ukrajinské úřady hlásí 11 zabitých a desítky zraněných v důsledku ruských vzdušných úderů, které světové agentury označují za nejrozsáhlejší od prvních dní ruské invaze. Podle agentury Reuters ruské síly zasypaly v dopravní špičce rušná ukrajinská města řízenými střelami a vyřadily z provozu dodávky elektrické energie a tepla. V centru Kyjeva střely podle dostupných informací dopadaly na křižovatky, parky a turistická místa.

Podle Tymošenka se terčem úderů staly energetické objekty v řadě ukrajinských oblastí. Ke 14:00 místního času (13:00 SELČ) nešel proud ve čtyřech oblastech: Lvovské, Poltavské, Sumské a Ternopilské, uvedl server BBC. Úřady mezitím oznámily, že ve městě Sumy dodávky elektřiny obnovily.

"Asi 90 procent města je bez elektřiny. Nejezdí proto tramvaje a trolejbusy. Ale zvýšil se počet autobusů na trasách," uvedl místostarosta Lvova Andrij Moskalenko.Dodal, že ve městě není k dispozici teplá voda a dochází tam k poruchám mobilního telefonního spojení. Šéf lvovské oblastní správy Maksym Kozyckyj podle BBC uvedl, že obnova dodávek elektrické energie v regionu může trvat až 24 hodin.

Ukrajina kvůli útokům na infrastrukturu pozastaví vývoz elektřiny

Ukrajina kvůli dnešním útokům ruských raket na energetickou infrastrukturu od úterý pozastaví vývoz elektřiny. Na svých stránkách o tom informovalo ministerstvo energetiky. Uvedlo, že země musí nyní stabilizovat vlastní energetickou soustavu. Ukrajina v poslední době vyvážela elektřinu podle místních médií mimo jiné na Slovensko.

"Dnešní raketové útoky, které zasáhly tepelné elektrárny a elektrické rozvodny, donutily Ukrajinu pozastavit vývoz elektřiny od 11. října 2022, aby stabilizovala svůj vlastní energetický systém," uvedlo ministerstvo.

Na Ukrajině se po vpádu ruských sil z 24. února kvůli bojům, útěku obyvatel do zahraničí a také kvůli propadu ekonomiky snížila spotřeba elektrické energie. V důsledku toho ji země mohla vyvážet. Kyjev ji dodával do Moldavska, Rumunska, Polska a na Slovensko. Dodávky vyrobené ve svých jaderných elektrárnách nabízela Ukrajina i Německu.

"Právě vývoz elektřiny z Ukrajiny pomohl Evropě snížit spotřebu ruských energetických zdrojů. A proto Rusko ničí náš energetický systém, zabíjí samotnou možnost vývozu elektřiny z Ukrajiny," řekl ministr energetiky Herman Haluščenko.

Ukrajina provozuje jaderné elektrárny sovětského typu s celkovou kapacitou přes 14 gigawattů. Největší jadernou elektrárnou na Ukrajině i v Evropě je Záporožská jaderná elektrárna, kterou ovšem v březnu obsadily ruské invazní jednotky. Mezinárodní společenství si dělá starosti, že boje v jejím okolí by mohly vést k jaderné havárii.