Pětatřicetiletý Bělorus podle ukrajinských vyšetřovatelů sloužil u ruské národní gardy jako velitel jedné z jednotek. Podle médií jej svědci z Buče identifikovali na videozáznamu z odbočky kurýrní služby SDEK v Mazyru, odkud ruští vojáci odesílali do vlasti věci ukradené na Ukrajině. V inkriminovaný den odtud i Kolocej odesílal víko automobilového zavazadelníku do Uljanovska, kam dříve prodal své auto.

Kolocej má skutečně 35 let, ale podle svých přátel, známých, kolegů a sousedů žije celou dobu v Mazyru, kde ho i během války na Ukrajině vídali na procházkách se šestiletým synem. Nikdy nesloužil v armádě ani v národní gardě. Již asi pět let pracuje jako inženýr v místní rafinérii, napsal server.

"Nesloužím u národní gardy. Co to má být, zbláznili se?" okomentoval podezření sám Kolocej. Ruské občanství nemá a na Ukrajině již dlouho nebyl. Upozornil, že kurýrní služba sídlí v Mazyru na místní poště, odkud kdokoliv může odesílat cokoliv a kamkoliv. Ukrajinské úřady si podle něj měly ověřit všechny podrobnosti, než vznesly obvinění, jinak se mohou dopustit vyhrožování a pomlouvání.

Ukrajinská prokuratura se nicméně chystala po podezřelém vyhlásit mezinárodní pátrání, dodal server, o jehož poznatcích informovala také ruská redakce BBC.