Ruské a separatistické síly pokračují v menších útocích podél frontové linie; prioritou je ovládnutí kritické infrastruktury, jakou jsou například elektrárny. Pravděpodobně se však Rusové pokoušejí prorazit u Vuhlehirska v rámci snahy znovu uvést do pohybu jižní část svého postupu ke Kramatorsku a Slovjansku, klíčovým městům té části Donbasu, kterou dosud drží Ukrajina, upozornilo britské ministerstvo obrany s odvoláním na poznatky vojenské rozvědky.

"Ve směru na Bachmut nepřítel vede bojové operace s cílem vytvořit podmínky pro útok na Bachmut a ovládnutí Vuhlehirské tepelné elektrárny," uvádí ukrajinské velení. "Nepřítel podnikl útočné operace s cílem ovládnout území elektrárny. Neúspěšně. Ukrajinští vojáci donutili okupanty k útěku," uvádí se v hlášení.

Rusové v posledních týdnech na vuhlehirskou elektrárnu útočí opakovaně, upozornila agentura Unian

Ruská redakce BBC na svém webu uvedla, že ukrajinský generální štáb neposkytl žádné informace o ústupu ukrajinských vojsk na úseku u Bachmutu. Mezi obcemi, postiženými ruským ostřelováním, jmenoval i obec Bilohorivka, představující jedno z posledním míst Luhanské oblasti dosud ovládané Ukrajinou. U této vsi ukrajinské dělostřelectvo v květnu zabránilo ruskému pokusu o překročení řeky Severní Doněc. Štáb se nezmínil ani o bojích ve směru na okupovaný Cherson, poznamenala BBC. Ukrajinské velení také tvrdí, že mnozí ruští vojáci odmítají prodloužit pracovní smlouvy s armádou.

Informace bojujících stran není obvykle možné okamžitě nezávisle ověřit.

Nejméně dva mrtví a 19 zraněných po ruském ostřelování Charkova

Nejméně dva mrtvé a 19 zraněných si dnes vyžádalo ruské ostřelování Charkova, uvedl šéf oblastní správy Oleh Syněhubov. Mezi zraněnými je podle něj dítě. Druhé největší ukrajinské město leží jen asi 40 kilometrů od hranic s Ruskem, ruské armádě se jej však nepodařilo po vpádu na Ukrajinu dobýt.

"Výsledkem ostřelování jedné ze čtvrtí Charkova ruskými raketomety Uragan je 19 zraněných, mezi kterými je jedno dítě. Bohužel čtyři lidé jsou v kritickém stavu, dva lidé přišli o život," napsal gubernátor Syněhubov na sociální síti. "Ruský nepřítel střílí výlučně po ulicích města, obchodních střediscích, obytné infrastruktuře. Zasáhl obytný dům, ve kterém byla soukromá zubařská ordinace, uvnitř (naštěstí) nebyli lidé," dodal.

Ruská palba podle starosty Ihora Terechova mířila do hustě obydlené čtvrti. Na místě zasahují záchranáři a sanitky, napsal na svém webu list Ukrajinska pravda.

O den dříve si ruské ostřelování vyžádalo v Charkově tři oběti, zasažené na zastávce městské dopravy: postarší manželský pár a třináctiletého chlapce. Jeho šokovaný otec podle zpravodajů agentury AFP dlouho klečel uprostřed trosek u synova těla a držel mrtvé dítě za ruku.

Rusko stále tvrdí, že neútočí na civilisty a na civilní cíle, i když válka, pokračující 148. dnem, si podle odhadů už vyžádala tisíce mrtvých a miliony Ukrajinců vyhnala z domovů.