Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Ukrajinské velení vyzvalo Zelenského, aby povolil rozšířenou mobilizaci do války

Volodymyr Zelenskyj
Volodymyr Zelenskyj
Foto: Jan Nebřenský / INCORP images

Ukrajinské velení vyzvalo prezidenta Volodymyra Zelenského, aby povolil rozšířenou mobilizaci do války. Na tiskové konferenci po summitu Krymské platformy, která se zasazuje o osvobození Krymu anektovaného Ruskem v roce 2014, Zelenskyj uvedl, že vojáci se na něj obrátili s touto žádostí. Nicméně nebyl schopen v této chvíli poskytnout více podrobností.

Prezident odmítl kritiku velení za to, že nekoncentrovalo síly na protiútoku na jihu země směrem k Melitopolu. Upozornil na velký počet ruských okupantů na východě země a varoval před přesunem sil, což by mohlo vést k ztrátě klíčových měst.

Podle Zelenského je válka s Ruskem náročná a hustá minová pole v ruské obraně brzdí protiútok Ukrajiny. Ukrajinská armáda postupuje pěšky, aby uchovala tanky a obrněnce pro další boje.

Zelenský zdůraznil, že ačkoliv bylo dosaženo prvního úspěchu tím, že Ukrajina nebyla zničena, konečné vítězství ještě není dosaženo. Ukrajinci se musí stále postarat o osvobození všech ukrajinských území a návrat všech Ukrajinců domů.

Zelenskyj také zmínil možnost vstupu do NATO jako způsob, jak zajistit budoucí bezpečnost země.

Témata:  Ukrajina Armáda Ukrajina Volodymyr Zelenskyj

Aktuálně se děje

14. července 2024 17:59

Hamás vzdal snahu o příměří v Gaze. Jednání s Izraelem končí

Konec války v Pásmu Gazy se opět oddálil. Palestinské militantní hnutí Hamás v neděli oznámilo, že se stahuje z vyjednávání o příměří, informoval web France24. Hamás konstatoval, že je připraven obnovit jednaní ve chvíli, kdy Izrael prokáže, že skutečně stojí o uzavření dohody. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy