reklama

"Na Štědrý den generální prokuratura potvrdila informaci... že generální prokurátor schválil návrh na zatčení Porošenka s možností složení kauce ve výši jedné miliardy hřiven (818 milionů Kč), uvedla Geraščenková. Kancelář generálního prokurátora její tvrzení odmítla potvrdit.

Státní vyšetřovací úřad v pondělí uvedl, že Porošenko, který je na návštěvě Polska, je podezřelý z "usnadňování činnosti“ teroristických organizací v předběžném spiknutí s nejmenovanou skupinou lidí včetně některých nejvyšších představitelů Ruska. Exprezident den poté označil rozhodnutí úřadů vyšetřovat ho pro velezradu za nepřijatelné.

Jeho strana Evropská solidarita k tomu řekla, že obvinění je vykonstruované na pokyn prezidenta Volodymyra Zelenského. "Náš politický tým považuje nedávné akce (prezidentského úřadu) a jím plně kontrolovaných bezpečnostních sil za politickou represi proti opozici a jejímu vůdci, za selektivní spravedlnost, zastrašování a za nátlak," řekla Geraščenková.

Ukrajina je od roku 2014 ve válce s Ruskem podporovanými separatisty, kteří se téhož roku zmocnili části průmyslové oblasti Donbasu na východě země a nadále tam bojují proti ukrajinským vládním silám. Moskva zneklidnila Západ tím, že v posledních měsících nashromáždila poblíž hranic s Ukrajinou velký počet vojenských sil.