reklama

Porošenko veřejně sdílel video ze hraničního přechodu s Polskem, kde tvrdil, že mu bylo zabráněno přejít hranice, přestože měl oficiální povolení k vycestování do zahraničí.

SBU zdůvodnila rozhodnutí pohraniční stráže tím, že exprezident plánoval setkání s Orbánem, jehož postoje Kyjev kritizuje jako "protiukrajinské". Navíc tvrdila, že Moskva měla zájem využít toto setkání k informačním a psychologickým operacím proti Ukrajině.

Porošenko, který vedl Ukrajinu v letech 2014-2019 a nyní působí jako opoziční poslanec, uvedl, že chtěl cestovat do Polska, kde měl zprostředkovat ukončení protestů řidičů kamionů blokujících hraniční přechody s Polskem.

Následně zamýšlel navštívit Spojené státy, kde plánoval získat podporu pro Ukrajinu v boji proti ruské vojenské agresi.

Místopředseda ukrajinského parlamentu Olexandr Kornijenko potvrdil zrušení Porošenkova povolení opustit zemi a uvedl, že k tomu vedl dopis, jehož obsah však odmítl komentovat.

Není to poprvé, kdy Ukrajina brání Porošenkovi v cestování, loni v květnu mu bylo zakázáno vycestovat na zasedání parlamentního shromáždění NATO v Litvě. Porošenko, který vede opoziční stranu Evropská solidarita, pravidelně kritizuje současnou vládu prezidenta Zelenského.

Oba se střetli v prezidentských volbách v roce 2019, kdy Zelenskyj překvapivě porazil Porošenka v souboji o prezidentské křeslo.