Naopak Moskva dnes informuje mimo jiné o sestřelu čtyř ukrajinských vojenských letounů, dvou na východě země a dvou na jihu. Podobná prohlášení bojujících stran není možné bezprostředně ověřit z nezávislých zdrojů.

"V charkovském směru udržuje nepřítel uskupení sil Západního a Východního vojenského okruhu a hlavní úsilí soustředí na obranu," tvrdí velení ukrajinské armády. Ruské invazní jednotky podle něj rovněž opět ostřelovaly druhé největší ukrajinské město Charkov a další obce v regionu.

V dělostřeleckém ostřelování ruské invazní síly pokračují také v okolí Slovjansku v Doněcké oblasti. "Ukrajinští obránci úspěšně odrazili útok na Dovhenke a Dolynu. Není vyloučeno, že nepřítel bude pokračovat ve vedení útočných operací s cílem zlepšit své taktické postavení a vytvořit příznivé podmínky pro vedení ofenzívy směrem na Izjum - Slovjansk," píše ukrajinský štáb.

Ruské jednotky podle něj ostřelovaly také mimo jiné obce v okolí Kramatorsku, Bachmutu nebo Avdijivky. Na některých místech podle velení ukrajinských sil útočilo Rusko rovněž letecky nebo raketovými údery.

Ukrajinská vojenská rozvědka v úterý informovala, že její bojovníci při speciální operaci v Chersonské oblasti obsazené okupačními ruskými silami zachránili pět zajatých Ukrajinců. Osvobozenou pětici podle ní tvořil voják, bývalý policista a tři civilisté, jeden z nich má vážná zranění. "Všichni jsou v péči ukrajinských úřadů a dostává se jim náležité péče," cituje rozvědku server RBK Ukrajina. Ten rovněž upozornil, že rozvědka zveřejnila z akce video.

"Ruské stíhačky sestřelily ve vzduchu tři letadla ukrajinského letectva: Su-25 a Su-24 u osad Novoukrajinka a Barvinkove v Doněcké lidové republice a také jeden MiG-29 u Baštanky v Mykolajivské oblasti," uvedl dnes podle agentury TASS mluvčí ruského ministerstva obrany Igor Konašenkov, přičemž samozvaná proruská Doněcká lidová republika se nachází v ukrajinské Doněcké oblasti. Podle agentury Interfax poté doplnil, že kromě toho další Su-25 sestřelila ruská protivzdušná obrana u obce Šyroke v Mykolajivské oblasti.

Ruské ministerstvo obrany ve svém pravidelném hlášení o vývoji bojů navíc oznámilo, že v mykolajivské loděnici ruské rakety "zničily" kromě vojenské techniky také 350 ukrajinských vojáků a dalších až 70 členů ukrajinských dělostřeleckých jednotek na jiném místě Mykolajivu.

Moskva rovněž tvrdí, že její ozbrojené síly zlikvidovaly ukrajinskou diverzní a průzkumnou skupinu u obce Dementivka v Charkovské oblasti. "Pět bojovníků bylo zničeno na místě a dalších deset ukrajinských vojáků zajato," sdělil Konašenkov.