Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Ukrajinský parlament schválil nového generálního prokurátora

Volodymyr Zelenskyj
Volodymyr Zelenskyj
Foto: Facebook / Володимир Зеленський

Ukrajinský parlament dnes schválil právníka a poslance Andrije Kostina novým generálním prokurátorem. Stalo se tak několik hodin poté, co ho na tento post navrhl prezident Volodymyr Zelenskyj. Informovala o tom agentura Unian.

Pro Kostina hlasovalo 299 zákonodárců jednokomorového parlamentu, zdrželo se 32 a 33 nehlasovalo. Zasedání parlamentu přihlížel Zelenskyj.

Kostin je poslancem za stranu Sluha národa, z níž vzešel jako prezident i Zelenskyj. Od roku 2020 Kostin vede parlamentní výbor pro právní záležtosti. Podle serveru Ukrajinska pravda v minulosti čelil během svého působení v této roli kritice kvůli zaměstnávání příbuzných svých kolegů i kvůli nepřiznání příjmů z prodeje bytu. Tento vystudovaný právník byl také od roku 2010 členem městské rady v Oděse.

Předchozí generální prokurátorku Irynu Venediktovovou Zelenskyj uvolnil z funkce 17. července, ve stejný den skončil také šéf tajné služby SBU Ivan Bakanov. Parlament je formálně odvolal o dva dny později.

Venediktovová byla mimo jiné zodpovědná za stíhání ruských válečných zločinů na Ukrajině. V roce 2020 se stala první ženou, která na Ukrajině zastávala funkci generální prokurátorky. Svoje rozhodnutí odvolat oba činitele prezident vysvětlil tím, že na Ruskem okupovaném území Ukrajiny pracuje proti zájmům státu přes 60 pracovníků ukrajinské tajné služby SBU a prokuratury, což vyvolává otázky ohledně práce představitelů těchto dvou institucí.

Témata:  Volodymyr Zelenskyj Ukrajina

Aktuálně se děje

21. dubna 2024 16:10

Rusko vystupňuje útoky před dodávkami americké pomoci, míní experti

Rusko může při vojenských operacích na Ukrajině zohlednit schválené poskytnutí další pomoci z USA, naznačil americký Institut pro studium války (ISW). Podle expertů by Moskva mohla vystupňovat pozemní útoky i vzdušné údery, než budou mít ukrajinští vojáci k dispozici nový materiál. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy