Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Ukrajinský prezident Zelenskyj potvrdil čtvrteční setkání s lídry Evropské unie

Volodymyr Zelenskyj
Volodymyr Zelenskyj
Foto: president.gov.ua

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes potvrdil, že se ve čtvrtek sejde s lídry Evropské unie. Na tiskové konferenci s britským premiérem Rishim Sunakem řekl, že s nimi chce jednat o dodávkách zbraní včetně střel dlouhého doletu a bojových letounů, informovala agentura AFP. Sunak k otázce poskytnutí stíhaček uvedl, že "nic není mimo hru".

Vyjádření přišla na závěr neohlášené návštěvy Zelenského v Británii, odkud ukrajinský prezident míří na večerní jednání v Paříži s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem a německým kancléřem Olafem Scholzem. Od začátku týdne se přitom spekulovalo, že ve čtvrtek zavítá do Bruselu, kde se koná mimořádný summit zemí EU.

Zelenskyj na dnešní tiskové konferenci nespecifikoval, jaký bude jeho čtvrteční program. Podle AFP novinářům sdělil, že bude s unijními představiteli mluvit o vojenské pomoci, kterou podle něj Ukrajina potřebuje.

Při návštěvě v Británii se do popředí dostala otázka darování bojových letounů, kterou Zelenskyj nastolil v odpoledním projevu v britském parlamentu. Londýn před několika dny vyjádřil stanovisko, že poskytnutí britských bitevníků Ukrajině by bylo nepraktické, protože výcvik pilotů na nich trvá nejméně tři roky. Nyní ale Sunakův mluvčí řekl, že britská vláda bude v této souvislosti zkoumat možné další kroky, což následně potvrdil i ministerský předseda.

"Pokud jde o bojové letectví, samozřejmě je to součástí konverzace... Proto jsme dnes oznámili, že budeme cvičit ukrajinské letectvo podle standardů NATO," citovala Sunaka BBC. Británie podle premiéra dává jasně najevo, že "co se týče poskytování vojenské pomoci Ukrajině, nic není mimo hru".

Zelenskyj zároveň zpochybnil, že by výcvik Ukrajinců na britských stíhačkách Typhoon měl zabrat další roky. "Budeme vám posílat piloty, kteří už trénují dva a půl roku," uvedl.

Témata:  Volodymyr Zelenskyj EU

Související

Aktuálně se děje

23. července 2024 19:01

23. července 2024 11:41

Rusko chce zakázat vojákům na frontě mobilní telefony

Poslanci ruské Státní dumy projednávají návrh zákona, který by zpřísnil disciplinární tresty pro vojáky používající chytré telefony a další elektronická zařízení v bojových zónách. Uvedl to server The Independent.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy