Vyjádření přišla na závěr neohlášené návštěvy Zelenského v Británii, odkud ukrajinský prezident míří na večerní jednání v Paříži s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem a německým kancléřem Olafem Scholzem. Od začátku týdne se přitom spekulovalo, že ve čtvrtek zavítá do Bruselu, kde se koná mimořádný summit zemí EU.

Zelenskyj na dnešní tiskové konferenci nespecifikoval, jaký bude jeho čtvrteční program. Podle AFP novinářům sdělil, že bude s unijními představiteli mluvit o vojenské pomoci, kterou podle něj Ukrajina potřebuje.

Při návštěvě v Británii se do popředí dostala otázka darování bojových letounů, kterou Zelenskyj nastolil v odpoledním projevu v britském parlamentu. Londýn před několika dny vyjádřil stanovisko, že poskytnutí britských bitevníků Ukrajině by bylo nepraktické, protože výcvik pilotů na nich trvá nejméně tři roky. Nyní ale Sunakův mluvčí řekl, že britská vláda bude v této souvislosti zkoumat možné další kroky, což následně potvrdil i ministerský předseda.

"Pokud jde o bojové letectví, samozřejmě je to součástí konverzace... Proto jsme dnes oznámili, že budeme cvičit ukrajinské letectvo podle standardů NATO," citovala Sunaka BBC. Británie podle premiéra dává jasně najevo, že "co se týče poskytování vojenské pomoci Ukrajině, nic není mimo hru".

Zelenskyj zároveň zpochybnil, že by výcvik Ukrajinců na britských stíhačkách Typhoon měl zabrat další roky. "Budeme vám posílat piloty, kteří už trénují dva a půl roku," uvedl.

reklama