Analýzu zveřejnil Americký Institut pro studium války (ISW) a informace potvrdili ukrajinští vojenští představitelé. Podle náměstkyně ukrajinského ministra obrany Hanny Maljarové se ukrajinští vojáci dostali do Robotyne a použili bojová vozidla Bradley k evakuaci civilistů.

Maljarová uvedla, že ukrajinští vojáci provádějí plánované vojenské operace a ničí nepřítele, přičemž ruští ozbrojenci reagují neustálým ostřelováním Robotyne dělostřelectvem. Podle ní boje pokračují. Ukrajinské síly dosahují pozitivních výsledků i v oblasti jihovýchodně od Robotyne a jižně od Malé Tokmačky, což informovala již v pondělí.

Mluvčí ukrajinského generálního štábu Andrij Kovalov sdělil, že ukrajinští vojáci u Robotyne konsolidují své pozice a zlepšují své postavení. Také potvrdil, že ukrajinští vojáci pokračují v ofenzívě směrem k Melitopolu.

Ukrajincům se v posledních dnech také podařilo v okolí Bachmutu získat tři čtvereční kilometry území. Mezitím ve směru na město Kupjansk v Charkovské oblasti pokračují zřejmě nejtvrdší boje na celé frontě.

V okolí Bachmutu v Doněcké oblasti se ukrajinské protiofenzívě podle Maljarové daří. "Osvobozená oblast v Bachmutském sektoru činí 43 kilometrů čtverečních, tři kilometry čtverečních osvobozené v průběhu posledního týdne," nastínila na svém telegramu.

Ruské síly rovněž pokračují v ostřelování ukrajinských pozic v Záporožské, Chersonské a Mykolajivské oblasti. "Nepřítel se také neúspěšně snaží obnovit své pozice v osvobozených oblastech Urožajne a Staromayorske v Doněcké oblasti," dodala.

Těžké boje však probíhají v Lymanském a Kupjanském směru. Maljarová přiblížila, že Rusové zde utrpěli značné ztráty. "Nyní je nepřítel nucen se přeskupit a vzpamatovat, ale od svých plánů neustupuje. Boje pokračují," upřesnila. Ukrajinci tak brání nepříteli v postupu.