reklama

Server RBK-Ukrajina připomněl, že náměstkyně ministra obrany Hanna Maljarová označila situaci na frontě za těžkou, přičemž nejhorší je u Bachmutu v Donbasu na východě země.

Podle ukrajinských úřadů ruské jednotky ostřelovaly za poslední den cíle v devíti ruských oblastech na východě země. V Doněcké oblasti zemřeli nejméně dva lidé a dalších 13 utrpělo zranění, uvedl na facebooku gubernátor Doněcké oblasti Pavlo Kyrylenko. Ve městě Svjatohirsk podle něj v noci zasáhly ruské střely sídlo tamního krizového štábu, kde zahynul jeden jeho zaměstnanec. Při ostřelování Chersonu byli zraněni tři civilisté a zasaženy byly i obytné budovy a škola, napsal server The Kyiv Independent.

Ruský prezident Vladimir Putin a další ruští představitelé, jako je například bývalý prezident a premiér Dmitrij Medveděv, pokračují v informační operaci, v jejímž rámci falešně vydávají válku proti Ukrajině za "životně důležitou" pro přežití Ruska, upozornili analytici amerického Institutu pro studium války (ISW).

Pravděpodobně jde podle expertů o pokus představit válku tak, že je v sázce mnohem více než ve skutečnosti. Obviňování Ukrajiny a Západu z ohrožování přežití Ruska se expertům jeví jako reakce na ruské vojenské neúspěchy a západní podporu ukrajinských vítězství. Žádný významný západní představitel ale nevybízel k rozpadu Ruské federace a západní představitelé byli velice opatrní při formulování cílů, jímž je zejména umožnit Ukrajině osvobodit všechna svá území.

Putinova rétorika má podle ISW získat mezi Rusy podporu pro válku a rozdmýchat na Západě obavy z nestability po rozpadu Ruska, což má Západ odrazovat od podpory Ukrajině a také jej přesvědčit, aby přiměl Kyjev přijmout ruské požadavky. S podobnými obviněními ale Putin vystupuje od začátku války.