Podle Kyjeva nese za jakékoli "incidenty s raketami" zodpovědnost Rusko.

Zatím není jasné, co způsobilo úterní výbuch v Polsku, který si vyžádal dva mrtvé. Původně média informovala o tom, že na místo dopadla ruská raketa. Agentura AP dnes ráno s odvoláním na tři nejmenované americké činitele uvedla, že podle předběžných zjištění zřejmě vypálily raketu ukrajinské ozbrojené síly, které mířily na přilétající ruskou raketu. Také podle zdroje agentury Reuters ze Severoatlantické aliance řekl dnes americký prezident Joe Biden na jednání zástupců G7 a NATO, že výbuch způsobila střela ukrajinské protivzdušné obrany.

"Prohlášení různých ukrajinských zdrojů a zahraničních představitelů o údajných 'ruských raketách', které dopadly do obce Przewodów jsou úmyslnou provokací s cílem zvýšit napětí," uvedlo ruské ministerstvo obrany. Podobně jako při dřívějších útocích na ukrajinskou energetickou infrastrukturu a města ministerstvo uvedlo, že koordinovaný úder byl dílem Moskvy, při kterém byly zasaženy všechny vytyčené cíle. Ty se však podle Ruska nacházely pouze na území Ukrajiny včetně západu země, ale ne blíže než 35 kilometrů od polských hranic.

Rakety S-300 používají obě strany. Ačkoliv jsou určeny k sestřelování vzdušných cílů, Rusko je v nynější fázi války proti Ukrajině používá k ostřelování pozemních cílů, protože zřejmě již vyčerpalo zásoby vhodnějších zbraní. Rakety S-300 se při palbě na pozemní cíle vyznačují značnou nepřesností.

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov označil vzniklou situaci okolo incidentu v Polsku za "hysterickou, zběsilou, rusofobní reakci, která se nezakládá na žádných datech". Stejně jako podle ministerstva obrany i podle Peskova úlomky v Polsku pochází ze systému S-300.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v úterý uvedl, že Polsko zasáhly ruské rakety a situaci označil za "významnou eskalaci" konfliktu, který letos rozpoutalo Rusko. Představitel ukrajinské prezidentské kanceláře Mychajlo Podoljak dnes řekl, že za jakékoli "incidenty s raketami" nese odpovědnost Rusko, které masivně útočí na Ukrajinu.