reklama

Političtí vůdci zároveň podpořili posílení společné zdravotní politiky unie. Země by se podle nich měly včas připravit na společnou distribuci vakcín a účinně informovat své obyvatele o důležitosti očkování.

Šéfové států a vlád se shodli na tom, že ačkoli se epidemická situace proti podzimnímu vrcholu druhé vlny nákazy zlepšila, stále je varující. Před blížícími se Vánocemi a koncem roku tedy podle nich není na místě hromadné rušení restrikcí. "Musíme proto pokračovat v naší snaze bránit šíření viru s cílem zabránit dalším vlnám nákazy," uvedli politici ve společných závěrech summitu.

Rovněž se v nich zavázali k posílení koordinace při "postupném rušení restrikcí" v případě příznivé epidemické situace. Státy by podle závěrů summitu měly lépe spolupracovat mimo jiné na návratu k normálním podmínkám cestování přes hranice. S tím souvisí příprava unijních pravidel pro využívání rychlotestů a vzájemné uznávání výsledků testů, k jejichž přípravě vyzval summit Evropskou komisi.

Unijní exekutiva se přitom již od jarní první vlny snaží členské země přesvědčit ke vzájemnému sladění boje s pandemií, mnohdy však bez valného úspěchu. Ochrana veřejného zdraví je výhradně v kompetenci členských zemí a ty s přihlédnutím k mnohdy odlišným názorům svých epidemiologů často volí různé postupy. Částečně se zatím podařilo sjednotit pouze hodnocení rizikových oblastí, například u testů či karantén jsou však pravidla stále odlišná, což způsobuje lidem komplikace zejména při cestování přes hranice.

Po debatě o covidu zahájili šéfové států a vlád diskusi o plánovaném zpřísnění emisních závazků EU k roku 2030. Některé státy východního křídla EU včetně Česka chtějí v této věci do závěrů summitu dostat jasné záruky finanční podpory, které se jim ze společné pokladny dostane výměnou například za zavírání uhelných elektráren. Diplomaté proto očekávají dlouhou diskusi i vzhledem k tomu, že summit zatím nevyřešil klíčové související téma, kterým je pat okolo nového sedmiletého rozpočtu.

reklama