Dokumenty se podle agentury Reuters zmiňují například o zranitelných místech ukrajinské armády. Moskva dnes uvedla, že uniklé informace mohou být podvrhy s cílem zmást Rusko.

Koncem minulého týdne se objevily informace o tom, že na internetu kolují tajné americké dokumenty, jejichž únik podle Pentagonu představuje vážné riziko pro národní bezpečnost USA. Dokumenty se mimo jiné zmiňují o pochybnostech Spojených států o šancích na úspěch připravované ukrajinské protiofenzívy, píše agentura AFP.

Ukrajinský ministr obrany ale závažnost těchto informací zpochybnil a prohlásil, že i ta část údajů, která je ve spisech pravdivá, už není relevantní.

Také náměstek ruského ministra zahraničí Sergej Rjabkov dnes podle agentury TASS varoval, že dokumenty by mohly být součástí informační operace. Na rozdíl od Reznikova se ale domnívá, že jejím cílem je Rusko poškodit.

"Vzhledem k tomu, že jsou USA stranou konfliktu a fakticky proti nám vedou hybridní válku, jsou možné takové prostředky jak nepřítele - tedy Ruskou federaci - uvést v omyl. Nic netvrdím, jednoduše připouštím, že zde přicházejí v úvahu různé scénáře a modely," uvedl náměstek ruského šéfa diplomacie. Ve svém výroku zároveň označil Spojené státy za jednu ze stran konfliktu na Ukrajině, který před více než rokem rozpoutala Moskva.

Americké bezpečnostní úřady a ministerstvo spravedlnosti nyní úniky vyšetřují a vyhodnocují potenciální škody na národní bezpečnosti a vztazích se spojenci a dalšími zeměmi včetně Ukrajiny.

Agentura Reuters už dříve napsala, že se seznámila s více než 50 dokumenty s označením "tajné" a "přísně tajné", které se objevily na sociálních sítích v březnu. Dokumenty podle ní obsahují mimo jiné informace o amerických spojencích, včetně Izraele, Jižní Koreje a Turecka.

Britské ministerstvo obrany v úterý na twitteru uvedlo, že údajně uniklé americké dokumenty se vyznačují vysokým stupněm nepřesnosti.

reklama