Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

UNRWA: Nikde v Gaze není skutečně bezpečno. Přemisťování Palestinců je nelidské.

Situace v Gaze po izraelských náletech
Situace v Gaze po izraelských náletech
Foto: unmultimedia.org

Izraelská armáda sice tvrdí, že posílá palestinské civilisty v Pásmu Gazy do tzv. bezpečných humanitárních zón, avšak podle úřadu OSN pro palestinské uprchlíky UNRWA není v Gaze nikde skutečně bezpečno. Nucené přemisťování Palestinců v této oblasti je označováno za nelidské. 

Boje dnes eskalovaly nejenom na jihu v oblasti Rafáhu, ale také na severu Pásma Gazy, informovala agentura Reuters.

Podle agentury BBC Sam Rose z UNRWA popsal, že místa, kam jsou civilisté přemisťováni, nemají žádnou tekoucí vodu, kanalizaci ani jinou infrastrukturu. Lidé jsou vystaveni velmi obtížným podmínkám, když se opakovaně přemisťují na základě evakuačních výzev izraelské armády.

Šéf UNRWA Philippe Lazzarini na sociální síti X zdůraznil, že "nikde v Gaze není bezpečno". Od začátku konfliktu, který trvá od teroristického útoku hnutí Hamás na Izrael od loňského 7. října, se většina obyvatel Pásma Gazy musela přestěhovat několikrát, průměrně jednou za měsíc. Mnozí se nyní uchylují do vybombardovaných úkrytů UNRWA, kde hledají alespoň nějaké bezpečí.

Na sociální síti X úřad UNRWA popsal situaci ve školách v Chán Júnisu, kam se rodiny a děti vrací hledat bezpečí a úkryt, ale školy jsou zničené a všude jsou jen sutiny. Situace v Rafáhu na jihu Pásma Gazy je kritická, za poslední týden tuto oblast opustilo přibližně 300 000 lidí.

Izraelská armáda v pondělí vyzvala civilisty ve východní části Rafáhu, aby se evakuovali k pobřeží a do Chán Júnisu. Během necelých 24 hodin po této výzvě zahájila izraelská armáda pozemní operaci v oblasti Rafáhu.

Ačkoliv izraelská armáda označuje operaci za "omezenou" a zatím nevstupuje do více zastavěných oblastí města Rafáh, zahraniční země, včetně Spojených států, vyzývají Izrael, aby neprováděl rozsáhlejší operace v této části Pásma Gazy u egyptských hranic.

Izraelská armáda ještě v pondělí vyzvala k evakuaci obyvatel východní části Rafahu. V sobotu svou výzvu rozšířila také na další části tohoto města včetně centra. Nejnovější nařízení se má přitom týkat zhruba 300.000 lidí. Evakuovat se mají do určené humanitární zóny v uprchlickém táboře ve městě al-Mawásí.

Zdá se, že Izrael se stále více blíží spuštění ohlašované ofenzívy v Rafahu, ačkoli ze strany mezinárodního společenství sílí výzvy, aby od ní upustil. Americký prezident Joe Biden tento týden židovský stát varoval, že pokud na Rafah zaútočí, přestane mu dodávat dělostřelecké granáty a další zbraně. USA už jednu takovou dodávku velkých bomb pozastavily - právě kvůli obavám z plánovaného útoku na Rafah.

WHO má připravený nouzový plán pro případ izraelské pozemní operace ve městě Rafah v Pásmu Gazy, ale přesto nebude možné zabránit výraznému zvýšení počtu obětí. Minulý týden to prohlásil zástupce WHO pro palestinská území Rik Peeperkorn, informuje agentura Reuters.

"Opravdu chci zdůraznit, že tento nouzový plán je pouze náplastí. V žádném případě nezabrání předpokládanému prudkému nárůstu počtu úmrtí a případů onemocnění, které přinese tato vojenská operace," prohlásil Peeperkorn na tiskové konferenci v Ženevě.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu opakovaně prohlásil, že ofenzíva proti městu Rafah se rozjede bez ohledu na to, zda palestinské hnutí Hamás přijme nebo nepřijme návrh příměří zprostředkovaný Spojenými státy a Egyptem.

Pozemní operace izraelské armády ve městě Rafah na jihu Pásma Gazy by byla "nevýslovnou katastrofou," prohlásil tento týden šéf Úřadu OSN pro koordinaci humanitárních záležitostí (OCHA) Martin Griffiths. Uvedla to agentura AFP.

"Nejjednodušší pravdou je, že pozemní operace ve městě Rafah nebude ničím menším, než nevýslovnou katastrofou. Proti tomu nepomůže žádný humanitární plán," prohlásil Griffiths poté, co izraelský premiér Benjamin Netanjahu přislíbil spuštění ofenzívy proti Rafahu. Do města se přitom uchýlilo přibližně 1,5 milionu Palestinců z jiných částí Pásma Gazy ohrožovaných boji.

"Svět už několik týdnů apeluje na zástupce Izraele, aby Rafah ušetřili, ale městu bezprostředně hrozí pozemní operace," prohlásil Griffiths. Její realizaci označil za katastrofický úder nejen pro civilní obyvatelstvo, ale také pro organizace usilující se doručovat humanitární pomoc.

Izrael podnikne invazi do města Rafah na jihu Pásma Gazy s cílem zničit prapory hnutí Hamás. V úterý to prohlásil Netanjahu s tím, že k tomuto kroku dojde bez ohledu na výsledek jednání dohody o příměří.

"Myšlenka, že zastavíme válku dříve, než dosáhneme všech jejích cílů, nepřichází v úvahu. Vstoupíme do Rafahu a zlikvidujeme tam prapory Hamasu - s dohodou nebo bez dohody, abychom dosáhli celkového vítězství," řekl Netanjahu během setkání s rodinami rukojmí zadržovaných v Pásmu Gazy.

Palestinský prezident Mahmúd Abbás minulou neděli vyjádřil přesvědčení, že Spojené státy jsou jedinou zemí, která má schopnost zamezit možné izraelské invazi do města Rafah na jihu Pásma Gazy. Informovala o tom agentura AFP.

Abbás charakterizoval potenciální izraelskou invazi do Rafahu jako "největší katastrofu v historii palestinského lidu".

"Apelujeme na Spojené státy americké, aby požádaly Izrael o zastavení operace v Rafahu, protože Amerika je jedinou zemí, která má schopnost zabránit Izraeli ve spáchání tohoto zločinu," prohlásil palestinský prezident na světovém ekonomickém summitu v saúdskoarabské metropoli Rijádu.

Saúdská Arábie sama na počátku summitu v neděli vyzvala k "stabilitě" v regionu a varovala před důsledky probíhající války mezi Izraelem a palestinským radikálním hnutím Hamás v kontextu globální ekonomiky.

Ve městě Rafah na jihu palestinské enklávy nalezlo útočiště více než 1,5 milionu Palestinců po vypuknutí války v Pásmu Gazy. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu navzdory mezinárodní kritice trvá na tom, že Izrael musí vyslat pozemní síly do Rafahu, jelikož to je podle něj klíčové pro vítězství ve válce s palestinským hnutím Hamás.

Témata:  Válka v Izraeli s Hamásem Gaza

Aktuálně se děje

14. června 2024 10:44

Zemřela česká zpěvačka Victoria Vera Blyth alias Victoria Velvet. V Turecku ji zastřelil manžel

V turecké Ankaře zemřela česká zpěvačka Victoria, známá také jako Victoria Vera Blyth. Bylo jí 40 let. Z její vraždy je podezřelý manžel David Thomas Blyth, který poté spáchal sebevraždu. Upozornil na to server Seznam Zprávy.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy