reklama

Kvůli nedělnímu požáru v uprchlickém táboře se jeho obyvatelé střetli s policií, při potyčkách bylo zraněna nejméně desítka lidí. Oheň vypukl nejspíše ve stanové části tábora a později se rozšířil k obytným kontejnerům, zachvátil jich osm. Úřady později vyloučily, že by požár mohl být dílem žháře, jak informovala některá média. Oheň velmi pravděpodobně způsobil zkrat na elektrickém vedení nebo se rozšířil z kuchyně.

V souvislosti s požárem řecké úřady původně informovaly o dvou mrtvých - ženě a dítěti, nyní už hovoří pouze o jedné potvrzené oběti. Zraněných bylo 16.

Na kritickou situaci v přeplněných táborech na ostrovech v Egejském moři upozorňují humanitární organizace dlouhodobě. Například v Morii nyní pobývá kolem 12.000 lidí, což je čtyřikrát více, než činí kapacita tohoto zařízení. Vláda proto začala s přesuny migrantů do pevninského Řecka už v minulých týdnech - například v pátek odjelo z ostrova Lesbos 350 osob, dalších 400 má následovat v neděli.

Na krizové schůzce, kterou v pondělí svolal premiér Kyriakos Mitsotakis, se její účastníci shodli, že je také třeba zrychlit proceduru zpracování žádostí o azyl a do konce roku 2020 vrátit nejméně 10.000 neúspěšných žadatelů do Turecka. Mezitím ale na řeckých ostrovech dál velkým tempem přibývá nových migrantů. Podle pondělních údajů mezi páteční a nedělní půlnocí z Turecka na ostrovy Lesbos, Samos a Chios připlulo 374 migrantů.

Počet nových migrantů v Řecku se během jarních a letních měsíců výrazně zvýšil. Zatímco v dubnu v táborech na ostrovech pobývalo asi 14.000 lidí, v září to bylo už 30.000, uvedla agentura DPA.

Loading...

1 komentář (Poslední 01.10. 20:34) Napište svůj názor

reklama