Jihoafrické úřady dnes potvrdily, že se v zemi šíří nová varianta koronaviru. Varianta vykazuje mutace, kvůli kterým by mohla být nakažlivější, její dopady ale epidemiologové ještě vyhodnocují, uvedla agentura Reuters. Po varování ze strany JAR svolala na pátek Světová zdravotnická organizace (WHO) poradu expertního týmu, který probere další postup.
Podle vědců nová varianta, která dostala označení B.1.1.529, nese "velmi nezvyklou konstelaci" mutací, kvůli kterým by pro ni mohlo být snazší překonat imunitu a být nakažlivější. Jihoafrické ministerstvo zdravotnictví eviduje šíření nové varianty hlavně v nejlidnatější provincii Gauteng a v menší míře i na zbytku území JAR. Varianta byla zachycena i v Botswaně a Hongkongu, kam ji zřejmě zavlekl cestující z Jihoafrické republiky.
"Zkrátka to znovu podtrhuje skutečnost, že tento neviditelný nepřítel, kterému čelíme, je velmi nepředvídatelný," uvedl na brífinku ministr zdravotnictví Joe Phaahla. Zároveň zaznělo, že úřady zatím mají příliš málo údajů na to, aby plně vyhodnotily dopady nové varianty. Vláda se prý chystala projednat, zda je nutné zavádět nové restrikce a například omezit cestování.
V Jihoafrické republice vědci poprvé zachytili vícero variant koronaviru. Varianta beta je na seznamu rizikových variant WHO kvůli své vyšší nakažlivosti. Země letos zachytila také variantu C.1.2, která se ale výrazněji neprosadila a připadá na ni jen malé procento nákaz v posledních měsících.
WHO vede dva seznamy variant. Na rizikovém seznamu jsou čtyři varianty, včetně delty nebo alfy. Na seznamu variant, které WHO zkoumá, protože jsou potenciálně nebezpečnější, jsou v současnosti dvě položky - mí a lambda. Jednotlivé varianty WHO pojmenovává písmeny řecké abecedy.
Zda nyní takovéto označení dostane i B.1.1.529, bude předmětem páteční schůzky pracovní skupiny WHO. Podle deníku The Wall Street Journal budou experti diskutovat o možnosti zařadit novou variantu na rizikový seznam vedle delty a alfy.
Vědci poprvé novou variantu identifikovali teprve před necelými dvěma týdny, řekl Tulio de Oliveira z univerzity v jihoafrickém městě Stellenbosch, který je také členem týmu WHO monitorujícího mutace koronaviru. "Tahle nová varianta má mnohem, mnohem více mutací," uvedl. Vysoký počet mutací je podle de Oliveiry výstražným signálem z hlediska nakažlivosti a schopnosti obejít imunitní systém.
K jeho varování se na twitteru přidávali někteří vědci působící v Evropě a Spojených státech. "Tolik věcí je nejistých, ale to, co víme, je extrémně znepokojivé, a podle mého názoru bychom měli okamžitě upravit červený seznam," uvedla Christina Pagelová, která vede oddělení klinického operačního výzkumu na University College London.
Koronavirus SARS-CoV-2 stejně jako ostatní viry neustále mutuje. Mnohé nové varianty, včetně těch se znepokojivými rysy, často nakonec vymizí, píše agentura AP. Není přitom možné ihned rozeznat ty varianty, které budou mít vážné dopady na veřejné zdraví.
Témata: koronavirus (coronavirus) COVID-19, Jihoafrická republika
Související
3. listopadu 2024 11:46
28. října 2024 19:26
22. října 2024 18:04
15. října 2024 9:33
14. října 2024 10:32
10. října 2024 9:45