reklama

Ukrajina dosud žádné tanky západní konstrukce nedostala, ačkoli o ně má zájem. Podle Gustava Gressela z Evropské rady pro zahraniční vztahy (ECFR) jsou právě německé Leopardy 2 vhodnou volbou, neboť tyto tanky používá polská armáda. Ukrajina by tak hned za svými hranicemi měla možnost německé stroje opravovat.

O možné dodávce Leopardů 2 na Ukrajinu se v Německu dlouhodobě diskutuje. Kancléř Olaf Scholz ale opakovaně zdůrazňuje, že ač Německo Ukrajině pomáhá, neučiní žádný krok v rozporu s postojem svých spojenců. Berlín také poukazuje na to, že žádná spojenecká země prozatím ukrajinským silám tanky západní konstrukce neposkytla.

Poradce amerického prezidenta Sullivan nicméně podle zdrojů FAZ v říjnu řekl zahraničněpolitickému poradci německého kancléře Jensi Plötnerovi, že Spojené státy by předání Leopardů 2 na Ukrajinu uvítaly. Uvedl ale, že USA nebudou Berlín k takovému kroku nutit, protože k rozhodnutí musí dospět samo Německo.

Německé Leopardy 2 prozatím získají například Česko a Slovensko, kterým je Berlín daruje výměnou za to, že Ukrajině poskytly své tanky a obrněná vozidla. Německo tento postup nazývá řetězovou výměnou.

Německo mimo jiné předalo ukrajinským ozbrojeným silám 30 samohybných protiletadlových kanónů Gepard a dalších sedm jim chce ještě dodat. Gepardy jsou založeny na podvozku tanku Leopard 1.