Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

USA cení zuby. Diktátor Kim dostal drsné varování z Bílého domu

Donald Trump a Kim Čong-un
Donald Trump a Kim Čong-un
Foto: Reprofoto YouTube

Spojené státy jsou připraveny zakročit, pokud by se Severní Korea rozhodla pokračovat v testech mezikontinentálních balistických střel. Podle americké televize CNN to v neděli řekl bezpečnostní poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa Robert O'Brien. Neupřesnil však, jaké konkrétní kroky by USA podnikly.

"Pokud bude (severokorejský vůdce) Kim Čong-un takto postupovat, budeme výjimečně zklamaní a své zklamání dáme najevo," odpověděl O'Brien v televizním interview na otázku, jak budou USA reagovat na případný test rakety.

Severní Korea začátkem prosince pohrozila, že pokud Spojené státy do konce roku neposkytnou KLDR ústupky, například v podobě změkčení ekonomických sankcí, doručí jim "vánoční dárek".

Trumpova administrativa sdělení vykládá jako hrozbu dalším testem mezikontinentální balistické střely a celkovým přitvrzením ve vzájemných diplomatických vztazích. USA proto bedlivě sledují vývoj v KLDR včetně schůzky nejvýše postavených členů vládnoucí Korejské strany práce (KSP), která začala tento víkend.

Na pořadu jednání byla podle všeho právě i denuklearizace. Podle CNN Kim Čong-un dříve na schůzkách KSP oznamoval významné změny v zahraniční politice země, které by v tomto případě mohly znamenat definitivní přerušení rozhovorů s USA a obnovení testů jaderných zbraní a jejich nosičů. Kim má na Nový rok přednést projev, na němž zřejmě nový kurz severokorejské zahraniční politiky oznámí.

Podle O'Briena Spojené státy sledují vývoj situace, kterou označil za znepokojivou. Odmítl spekulovat o tom, jaké konkrétní důsledky by test severokorejské balistické rakety mohl mít. Uvedl jen, že USA mají k dispozici řadu nástrojů. CNN již dříve informovala, že Trumpova administrativa předběžně schválila sérii varovných vojenských manévrů, jako například přelet strategických bombardérů nad Severní Koreou či pozemní armádní cvičení.

Podle CNN však není jasné, jak vážný krok by musela Severní Korea udělat, aby se USA rozhodly vojensky zasáhnout. V posledních měsících provedla KLDR testy raket krátkého doletu, na něž Washington nereagoval.

Spojené státy žádají, aby se Pchjongjang vzdal vývoje jaderných zbraní, a teprve potom chtějí odvolat sankce uvalené na KLDR za její jaderné a raketové zbrojní testy. Pchjongjang požaduje postupné rušení hospodářských sankcí výměnou za dílčí kroky v odzbrojovacím procesu. Jednání o denuklearizaci KLDR se ocitla na mrtvém bodě od neúspěšného únorového summitu Trumpa s Kim Čong-unem v Hanoji.

Témata:  Severní Korea USA severokorejské zbraně Kim Čong-un

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.