reklama

"Po týdnech intenzivních a plodných jednání se Rusko jako jediné rozhodlo zablokovat shodu na závěrečném dokumentu," uvedlo podle AFP v prohlášení americké ministerstvo zahraničí. Moskva se podle Washingtonu rozhodla prohlášení zablokovat kvůli některým jazykovým formulacím, které pouze konstatovaly existenci radiologického nebezpečí v ukrajinské Záporožské jaderné elektrárně. Tu začátkem ruské invaze na Ukrajinu obsadily ruské síly. Kyjev a Moskva se v posledních týdnech vzájemně obviňují z útoků na toto zařízení a Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE) varovala před rizikem možné katastrofy.

Signatářské státy NPT, která usiluje o úplné jaderné odzbrojení a o spolupráci na využití jaderné energie pro mírové účely, jednaly od 1. srpna v sídle OSN v New Yorku. Rusko se ale v pátek v závěru jednání rozhodlo společné prohlášení nepodpořit s odůvodněním, že text obsahuje "určité překvapivě politické odstavce", připomněla agentura AFP.

Konference signatářů Smlouvy o nešíření jaderných zbraní se obvykle schází každých pět let. Ta letošní byla ale opožděna kvůli epidemii covidu-19. Také předchozí konference v roce 2015 skončila bez závěrečního dokumentu kvůli sporům o označení Blízkého východu za oblast bez jaderných zbraní.