Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

USA mají nejméně nákaz od prosince, státy začínají plánovat život mimo krizi

USA
USA
Foto: Pixabay

Ve Spojených státech se po vlně covidu-19 způsobené koronavirovou variantou omikron dál zlepšuje epidemická situace a průměrný počet nově zachycených nákaz po skoro třech měsících klesl pod 100.000 za den. Ukazují to statistiky sestavované deníkem The New York Times (NYT) a Univerzitou Johnse Hopkinse (JHU).

Na úrovni jednotlivých států postupně ubývají hygienická opatření, zatímco sílí debaty o změně přístupu ke covidu-19. Oficiální plán v tomto směru už představila Kalifornie.

USA aktuálně registrují nejméně nových infekcí koronavirem od začátku prosince, kdy omikronová vlna v zemi s přibližně 330 miliony obyvatel začínala. Podle NYT po pondělku sedmidenní průměr klesl na 89.000 nákaz, JHU evidovala ještě o něco nižší číslo. V polovině ledna v USA potvrzené nákazy přibývaly tempem asi 800.000 za den.

Rekordní šíření infekce vyhnalo bilanci hospitalizací s koronavirem na nejvyšší hodnoty od počátku pandemie, i tento ukazatel už ale dramaticky klesl. V amerických nemocnicích zůstávalo v posledních dnech méně než 70.000 nakažených pacientů. Od začátku února výrazně klesly také denní počty úmrtí připisovaných covidu-19, u nichž sedmidenní průměry vystoupaly až nad 2600. Výrazně častěji přitom po nákaze koronavirem umírali neočkovaní Američané.

Zdaleka ne ve všech amerických státech platila v době nejnovější epidemické vlny plošná nařízení související s nošením roušek či očkováním proti covidu-19, nicméně ty regiony, které podobná opatření přijaly, je nyní postupně stahují. Deník NYT například uvádí, že nařízení o zakrývání dýchacích cest ve vnitřních prostorách nyní ve všech státech kromě Havaje buďto vypršela, anebo bylo naplánováno jejich brzké odvolání.

Kalifornie dokonce minulý týden jako první americký stát formálně ohlásila, že začne ke covidu-19 přistupovat jako k nemoci, která je běžnou součástí života. Guvernér Gavin Newson představil strategii, která počítá s rychlými intervencemi v ohniscích nákazy a znamená odklon od restrikcí ve společenském a ekonomickém životě, popsala agentura AP. "Opouštíme krizovou fázi a vstupujeme do fáze, v níž se budeme snažit s tímto virem žít," řekl Newsom.

Tyto změny provází varování některých odborníků na veřejné zdraví, že konec protiepidemických opatření může být předčasný, napsal o víkendu deník The Guardian. "Vítám pokles v počtech případů, který vidíme ve Spojených státech a řadě jiných zemí," řekla například epidemioložka působící na JHU Jennifer Nuzzová. "Myslím, že si lze užívat sluníčka a zároveň si nechat po ruce deštník pro případ, že začne pršet," dodala.

Témata:  USA koronavirus (coronavirus) COVID-19

Související

Aktuálně se děje

5:00

Počasí se o víkendu ochladí. Teploty spadnou až k nule

Příští víkend už nebude panovat teplé počasí, jako v tom uplynulém. Denní teploty se naopak propadnou až na jeden stupeň, uvádí ČHMÚ.cz.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Jelen lesní, autor: Smudge 9000

CNN: Nejnebezpečnější zvíře pro člověka? Žije kousek od vás, ročně zraní a zabije tisíce lidí

Příběh Bonnie Sashin, bývalé profesionálky v oblasti public relations, začíná jako mnoho jiných rodinných oslav Dne díkůvzdání. Ona a její manžel strávili den v domě nevlastního syna ve Fairfieldu, malebném městečku na pobřeží Long Island Sound v Connecticutu. Po srdečném setkání u svátečního stolu se rozhodli přenocovat v nedalekém hotelu, aby se vyhnuli dlouhé, temné a nebezpečné cestě zpět domů do Brookline v Massachusetts.