Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

USA: Několik izraelských bezpečnostních jednotek hrubě porušilo lidská práva

Izraelská armáda
Izraelská armáda
Foto: Israel Defence Forces

Americké ministerstvo zahraničních věcí zjistilo, že pět izraelských bezpečnostních jednotek hrubě porušilo lidská práva Palestinců na Západním břehu Jordánu, ještě před vypuknutím války Izraele s palestinským radikálním hnutím Hamás v Pásmu Gazy v říjnu 2023.

Vedant Patel, zástupce mluvčího ministerstva zahraničních věcí USA, upřesnil, že čtyři jednotky již přijaly opatření k nápravě porušení lidských práv.

V případě páté jednotky USA stále zvažují, zda omezí vojenskou pomoc, jak vyžaduje zákon ve Spojených státech. CNN uvádí, že se jedná o ultraortodoxní prapor Necah Jehuda.

Patel dodal, že americká strana pokračuje v jednáních s izraelskou vládou a že ta poskytla další informace o této jednotce.

Podle Leahyho zákona nemohou Spojené státy poskytovat pomoc zahraničním bezpečnostním jednotkám, které se podílejí na porušování lidských práv.

Existuje však výjimka, která umožňuje obnovení pomoci, pokud ministr zahraničních věcí oznámí Kongresu, že vláda dané země podniká účinné kroky k postavení příslušníků jednotky před soud.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu a ministr obrany Joav Galant tyto úvahy o sankcionování izraelských jednotek označili za absurdní.

AFP uvedla, že případné restrikce vůči praporu Necah Jehuda mohou mít podobný efekt jako sankce uvalené na násilné radikální židovské osadníky, což by mohlo inspirovat i další západní země.

Současně se předpokládá, že brzy začne prověřování chování izraelských jednotek operujících v pásmu Gazy, vzhledem k videím zveřejňovaným jejich příslušníky na sociálních sítích během války s Hamásem, která dokazují porušování kodexu chování izraelských bezpečnostních sil. 

Témata:  Izraelská armáda USA

Aktuálně se děje

15. června 2024 16:40

Scholz nepovažuje Putinovy mírové návrhy za věrohodné

Země skupiny G7 se na červnové schůzce nezabývaly řešením války na Ukrajině. Podle německého kancléře Olafa Scholze je totiž zřejmé, že ruský prezident Vladimir Putin nemyslí své mírové návrhy vážně. Na Scholzovo vyjádření upozornila agentura Reuters.

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy