Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

USA neusiluje o konflikt s Čínou, prezident Si to ví, řekl Biden

Joe Biden
Joe Biden
Foto: The White House

Americký prezident Joe Biden dnes při setkání se svými vojenskými poradci prohlásil, že Spojené státy neusilují o konflikt s Čínou a že to čínský prezident Si Ťin-pching ví. Informuje o tom agentura Reuters.

"Neusilujeme o konflikt s nimi," řekl podle agentury americký prezident o Číňanech.

Spojené státy budou podle šéfa Bílého domu nadále hrát vedoucí roli v řadě mezinárodních výzev, od ruské agrese na Ukrajině přes klimatické změny po situaci v indicko-tichomořském regionu.

Prezident Si Ťin-pching si na nedávném 20. sjezdu komunistické strany zajistil znovuzvolení i na třetí funkční období, což je bezprecedentní. V čele Komunistické strany Číny stojí od listopadu 2012 a prezidentem je od března 2013. Podle odborníků se postupně stal nejmocnějším vůdcem, jakého Čína v posledních desetiletích měla.

Témata:  Joe Biden Čína USA

Aktuálně se děje

27. května 2024 21:54

Varšava zakročí proti ruským diplomatům v Polsku. Rusko reaguje

Polsko omezí ruským diplomatům pohyb na svém území, uvedl šéf polské diplomacie Radoslaw Sikorski. Varšava tak podle jeho slov reaguje na zapojení Ruska do hybridní války proti Evropské unii. Moskva reagovala slovy, že jde o další projev rusofobie, která údajně panuje v Polsku. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy

Izrael, ilustrační foto

Bývalý šéf izraelské tajné služby měl vyhrožovat hlavní prokurátorce ICC

Bývalý šéf izraelské tajné služby Mossad, Yossi Cohen, údajně vyhrožoval bývalé hlavní prokurátorce Mezinárodního trestního soudu (ICC), Fatou Bensoudové. Na několika tajných schůzkách na ni údajně vyvíjel nátlak, aby zastavila vyšetřování Izraelců kvůli podezření z válečných zločinů a zločinů proti lidskosti na okupovaných palestinských územích. Uvedl to deník The Guardian, který se odvolává na vysoce postavené izraelské zdroje.