Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

USA poskytnou Ukrajině další vojenskou pomoc o objemu 675 milionů dolarů

Joe Biden
Joe Biden
Foto: The White House

Americký prezident Joe Biden schválil další balík vojenské pomoci Ukrajině o objemu 675 milionů dolarů (16,6 miliardy Kč), včetně munice pro salvové raketové systémy HIMARS. Dnes to na úvod jednání kontaktní skupiny pro Ukrajinu na americké letecké základně Ramstein v Německu prohlásil ministr obrany USA Lloyd Austin.

Austin také řekl, že Ukrajina, která od února čelí ruské invazi, si může být nadále jistá pokračováním západní dlouhodobé vojenské pomoci. Dodal, že vedle dodávek zbraní se to týká i dlouhodobého výcviku ukrajinských ozbrojených sil. Ty pak označil za inspiraci pro to, jak je země odhodlána bránit svou svobodu a demokracii.

"Nový balík zahrnuje další GLMRS (rakety pro HIMARS), houfnice ráže 105 milimetrů, dělostřeleckou munici, střely HARM, terénní vozy Humvee, protitankové systémy, menší zbraně a další," řekl Austin.

"Jsme tady, protože odmítáme svět, ve kterém mocnosti mění hranice silou," řekl Austin. "Tvář války se změnila a stejně tak se mění i mise naší kontaktní skupiny," uvedl americký ministr a dodal, že pomoc Ukrajině bude dlouhodobá.

"Budeme pracovat na výcviku ukrajinských sil v dlouhodobém horizontu. Budeme spolupracovat na integraci ukrajinských kapacit a posílení společných operací v dlouhodobém horizontu. Budeme spolupracovat na posílení našich základen zbrojního průmyslu, aby mohly v dlouhodobém horizontu splnit ukrajinské požadavky. Budeme spolupracovat na výrobě a inovacích, abychom uspokojili ukrajinské obranné potřeby v dlouhodobém horizontu," řekl Austin.

Austin rovněž hovořil o tom, že pomoc Ukrajině v podobě tanků a klíčových těžkých zbraní poskytují další demokratické země. Výslovně zmínil mimo jiné Slovensko.

Podle amerického ministra obrany jsou úspěchy ukrajinské armády podporované dodávkami zbraní ze Západu očividné. "Vidíme úspěchy našeho úsilí na bojišti," řekl. Uvedl, že i když Rusko pokračuje v brutálním ostřelování ukrajinských měst, dokázala ukrajinská armáda na jihu země zahájit protiofenzivu. Dodal, že ruská agrese není ničím jiným než nelegální, imperiální a neobhajitelnou dobyvačnou válkou.

Kontaktní skupina pro Ukrajinu se zformovala v dubnu pod záštitou Spojených států a Německa. Na dnešní zasedání dostalo pozvánku přes 50 ministrů obrany a vysokých vojenských představitelů nejen ze zemí NATO. Na jednání přicestoval také ukrajinský ministr obrany Oleksij Reznikov. Česko na schůzce zastupuje ministryně obrany Jana Černochová, která se s Austinem sejde ještě v pátek v Praze.

Témata:  USA Joe Biden Ukrajina

Aktuálně se děje

24. dubna 2024 11:40

Počasí: Meteorologové nadále varují před nočním mrazem v Česku

Každým dnem se blíží očekávané oteplení, ale před námi jsou ještě alespoň dvě mrazivé noci. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) ve středeční výstraze upozornil, že v noci na čtvrtek a na pátek klesnou teploty pod nulu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy