Biden dnes s odkazem na obávanou rozsáhlou ruskou ofenzivu na Donbasu, která nyní zřejmě začíná, hovořil o kritické příležitosti, která bude zásadní pro další fázi války. USA a jejich spojenci se proto podle amerického prezidenta snaží Ukrajině dodat potřebné zbraně a vybavení co nejrychleji. Nejnovější balík pomoci navazuje na zhruba 2,6 miliardy dolarů vojenské pomoci, které USA poskytly Ukrajině již dříve.

Biden také oznámil, že USA poskytnou ukrajinské vládě další přímou ekonomickou pomoc ve výši 500 milionů dolarů a uzavřou své přístavy ruským lodím. Podle prezidenta se jedná o další krok, který USA podnikly společně se zahraničními partnery. Evropská unie se například také rozhodla zakázat lodím plujícím pod ruskou vlajkou vplouvat do přístavů v zemích EU.

Americký prezident také potvrdil, že se dnes ráno místního času setkal s ukrajinským premiérem Denysem Šmyhalem. O setkání s odkazem na nejmenované zdroje předtím informovala média.

Částka 13,6 miliardy dolarů, kterou americký Kongres v březnu schválil na humanitární a vojenskou pomoc Ukrajině, je podle Bidena "téměř vyčerpána". Prezident hodlá příští týden zákonodárce požádat o její navýšení. Kongres přitom dal najevo, že žádost o další pomoc Ukrajině vyslyší. O jak velký obnos by mělo jít, Biden dnes nesdělil. Návrh podle něj vypracuje americké ministerstvo obrany. O výši částky se jedná.

Biden dnes také zpochybnil tvrzení Ruska, že kontroluje ukrajinský Mariupol. "Zatím neexistují žádné důkazy o tom, že by Mariupol zcela padl," uvedl americký prezident. Ukrajinské síly a civilisté tam jsou obklíčeni v obrovské ocelárně. Biden vyzval Rusko, aby umožnilo civilistům odejít skrze humanitární koridory.

Spojené státy mají podle Bidena schopnost poskytovat Ukrajině pomoc zbrojní pomoc dlouhodobě. Zároveň by však podle prezidenta měly ještě více pracovat na tom, aby Rusko kvůli své invazi na Ukrajinu čelilo silnému mezinárodními tlaku.