Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

USA poskytnou Ukrajině dalších 500 milionů dolarů na chod vlády a vojenskou pomoc ve výši 800 milionů dolarů

Americký dolar
Americký dolar
Foto: Pixmac

Spojené státy poskytnou Ukrajině na obranu před ruskou agresí další balík vojenské pomoci v hodnotě 800 milionů dolarů (cca 18 miliard Kč). Oznámil to dnes americký prezident Joe Biden. Pomoc, která je podle slov šéfa Bílého domu určena pro "frontové linie svobody", zahrnuje munici, dělostřelecké zbraně či taktické drony. Předchozí pomoc ve stejné výši přislíbily USA Ukrajině minulý týden.

Biden dnes s odkazem na obávanou rozsáhlou ruskou ofenzivu na Donbasu, která nyní zřejmě začíná, hovořil o kritické příležitosti, která bude zásadní pro další fázi války. USA a jejich spojenci se proto podle amerického prezidenta snaží Ukrajině dodat potřebné zbraně a vybavení co nejrychleji. Nejnovější balík pomoci navazuje na zhruba 2,6 miliardy dolarů vojenské pomoci, které USA poskytly Ukrajině již dříve.

Biden také oznámil, že USA poskytnou ukrajinské vládě další přímou ekonomickou pomoc ve výši 500 milionů dolarů a uzavřou své přístavy ruským lodím. Podle prezidenta se jedná o další krok, který USA podnikly společně se zahraničními partnery. Evropská unie se například také rozhodla zakázat lodím plujícím pod ruskou vlajkou vplouvat do přístavů v zemích EU.

Americký prezident také potvrdil, že se dnes ráno místního času setkal s ukrajinským premiérem Denysem Šmyhalem. O setkání s odkazem na nejmenované zdroje předtím informovala média.

Částka 13,6 miliardy dolarů, kterou americký Kongres v březnu schválil na humanitární a vojenskou pomoc Ukrajině, je podle Bidena "téměř vyčerpána". Prezident hodlá příští týden zákonodárce požádat o její navýšení. Kongres přitom dal najevo, že žádost o další pomoc Ukrajině vyslyší. O jak velký obnos by mělo jít, Biden dnes nesdělil. Návrh podle něj vypracuje americké ministerstvo obrany. O výši částky se jedná.

Biden dnes také zpochybnil tvrzení Ruska, že kontroluje ukrajinský Mariupol. "Zatím neexistují žádné důkazy o tom, že by Mariupol zcela padl," uvedl americký prezident. Ukrajinské síly a civilisté tam jsou obklíčeni v obrovské ocelárně. Biden vyzval Rusko, aby umožnilo civilistům odejít skrze humanitární koridory.

Spojené státy mají podle Bidena schopnost poskytovat Ukrajině pomoc zbrojní pomoc dlouhodobě. Zároveň by však podle prezidenta měly ještě více pracovat na tom, aby Rusko kvůli své invazi na Ukrajinu čelilo silnému mezinárodními tlaku.

Témata:  Ukrajina USA

Aktuálně se děje

18. dubna 2024 11:06

Herec z Harryho Pottera Warwick Davis přišel o milovanou manželku

Herec Warwick Davis (54), známý zejména z role v čarodějnické sérii Harry Potter, prožívá těžké období. Jeho srdce zlomila ztráta milované manželky Sammanthy, která zemřela ve věku pouhých 53 let.

Zdroj: Martin Hájek

Další zprávy

Donald Tusk

Tusk apeluje: Nadcházející týdny mohou rozhodnout o osudu války na Ukrajině

Polský premiér Donald Tusk po summitu Evropské rady upozornil, že situace na ukrajinské frontě je kritická a příští týdny mohou rozhodnout o osudu války. Podle premiéra obsahují závěry summitu závazné ustanovení, která zavazují EU přijmout opatření k zajištění bezpečnosti ukrajinského nebe. Tusk se také vyjádřil k zatčení Poláka, který údajně pracoval pro ruskou rozvědku.