Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

USA pošlou Ukrajině a jejím sousedům vojenskou pomoc za 3,75 miliardy dolarů

Pentagon (z anglického výrazu pro pětiúhelník) je to mohutná čtyřpatrová stavba ve tvaru pěti soustředných pravidelných pětiúhelníkových okruhů (rings, značených A až E, s délkou strany přes 200 m), protnuté na každé straně třemi spojnicemi. Uprostřed cel
Pentagon (z anglického výrazu pro pětiúhelník) je to mohutná čtyřpatrová stavba ve tvaru pěti soustředných pravidelných pětiúhelníkových okruhů (rings, značených A až E, s délkou strany přes 200 m), protnuté na každé straně třemi spojnicemi. Uprostřed cel
Foto: Wikipedia **www.wikipedia.org**

Spojené státy poskytnou další vojenskou pomoc ve výši 3,75 miliardy dolarů (přibližně 84 miliard korun) Ukrajině a jejím sousedům na východním křídle NATO. Podle agentury AP to dnes oznámil Bílý dům. Do Kyjeva zamíří vojenská pomoc ve výši téměř tří miliard dolarů, sousedním zemím poskytne Washington 682 milionů dolarů. Je to zatím největší balík vojenské pomoci USA pro Kyjev. Součástí podpory pro Ukrajinu, která se od loňského února brání ruské vojenské agresi, budou poprvé i obrněná vozidla Bradley.

"To je přesně to, co potřebujeme," reagoval ve svém videoposelství ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na příslib bojových vozidel pěchoty Bradley. Nový balík americké pomoci označil za velmi silný, jde podle něj o konkrétní výsledky jeho prosincové návštěvy Washingtonu.

Poslední balík zahrnuje vojenské vybavení pro Kyjev ve výši 2,85 miliardy dolarů ze zásob Pentagonu. Dalších 225 milionů dolarů USA vyčlení mimo jiné na podporu modernizace ukrajinské armády, uvedl Bílý dům. Kromě toho 682 milionů dolarů Washington uvolní pro evropské spojence, aby si mohli doplnit své vojenské vybavení, které poskytli Ukrajině, upřesnila AP.

Přislíbené vojenské vybavení zahrnuje mimo jiné 50 vozidel Bradley, která slouží k přepravě vojáků na bojiště a mohou pálit protitankové střely, podotkla agentura. Dále Ukrajinci obdrží 100 obrněných transportérů M113, 55 vozidel s ochranou proti minám MRAP, 138 terénních vozů Humvee, 500 protitankových střel, munici pro systémy HIMARS či protivzdušnou obranu a další zbraně.

"Celková vojenská pomoc Spojených států Ukrajině tak od počátku fungování administrativy dosáhne bezprecedentní výše přibližně 24,9 miliard dolarů (přibližně 560 miliard korun)," uvedl dnes americký ministr zahraničí Antony Blinken ve svém prohlášení k novém balíku pomoci.

"Válka je v kritickém bodě a musíme udělat vše, co je v našich silách, abychom pomohli Ukrajincům bránit se ruské agresi," prohlásila mluvčí Bílého domu Karine Jean-Pierrová při oznamování nového balíku pomoci.

Zelenskyj, který se minulý měsíc ve Washingtonu setkal s prezidentem Joem Bidenem, po západních zemích opakovaně žádal podporu v podobě pokročilejších zbraňových systémů a techniky.

Nový balík pomoci oznámilo rovněž Německo, o svém záměru informovalo po čtvrtečním telefonátu mezi kancléřem Olafem Scholzem a prezidentem Bidenem. Berlín Kyjevu poskytne čtyři desítky německých bojových vozů pěchoty Marder a přislíbil mu rovněž jednu baterii systému protivzdušné obrany Patriot. V prosinci systém Patriot přislíbili Ukrajincům také Američané.

Témata:  válka na Ukrajině USA Pentagon Ukrajina

Související

Aktuálně se děje

11:50

Leoš Mareš terčem Jana Krause. Schytal to za vizáž i pěvecké výkony

Do výročního dílu Show Jana Krause k dvaceti letům pořadu na televizní obrazovce přijal pozvání i Leoš Mareš. A je otázkou, zdali toho zpětně nelituje. Kraus, který nikdy neměl problém říkat věci narovinu, se do něj opřel hned několikrát. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.