Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

USA pošlou Ukrajině a jejím sousedům vojenskou pomoc za 3,75 miliardy dolarů

Pentagon (z anglického výrazu pro pětiúhelník) je to mohutná čtyřpatrová stavba ve tvaru pěti soustředných pravidelných pětiúhelníkových okruhů (rings, značených A až E, s délkou strany přes 200 m), protnuté na každé straně třemi spojnicemi. Uprostřed cel
Pentagon (z anglického výrazu pro pětiúhelník) je to mohutná čtyřpatrová stavba ve tvaru pěti soustředných pravidelných pětiúhelníkových okruhů (rings, značených A až E, s délkou strany přes 200 m), protnuté na každé straně třemi spojnicemi. Uprostřed cel
Foto: Wikipedia **www.wikipedia.org**

Spojené státy poskytnou další vojenskou pomoc ve výši 3,75 miliardy dolarů (přibližně 84 miliard korun) Ukrajině a jejím sousedům na východním křídle NATO. Podle agentury AP to dnes oznámil Bílý dům. Do Kyjeva zamíří vojenská pomoc ve výši téměř tří miliard dolarů, sousedním zemím poskytne Washington 682 milionů dolarů. Je to zatím největší balík vojenské pomoci USA pro Kyjev. Součástí podpory pro Ukrajinu, která se od loňského února brání ruské vojenské agresi, budou poprvé i obrněná vozidla Bradley.

"To je přesně to, co potřebujeme," reagoval ve svém videoposelství ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na příslib bojových vozidel pěchoty Bradley. Nový balík americké pomoci označil za velmi silný, jde podle něj o konkrétní výsledky jeho prosincové návštěvy Washingtonu.

Poslední balík zahrnuje vojenské vybavení pro Kyjev ve výši 2,85 miliardy dolarů ze zásob Pentagonu. Dalších 225 milionů dolarů USA vyčlení mimo jiné na podporu modernizace ukrajinské armády, uvedl Bílý dům. Kromě toho 682 milionů dolarů Washington uvolní pro evropské spojence, aby si mohli doplnit své vojenské vybavení, které poskytli Ukrajině, upřesnila AP.

Přislíbené vojenské vybavení zahrnuje mimo jiné 50 vozidel Bradley, která slouží k přepravě vojáků na bojiště a mohou pálit protitankové střely, podotkla agentura. Dále Ukrajinci obdrží 100 obrněných transportérů M113, 55 vozidel s ochranou proti minám MRAP, 138 terénních vozů Humvee, 500 protitankových střel, munici pro systémy HIMARS či protivzdušnou obranu a další zbraně.

"Celková vojenská pomoc Spojených států Ukrajině tak od počátku fungování administrativy dosáhne bezprecedentní výše přibližně 24,9 miliard dolarů (přibližně 560 miliard korun)," uvedl dnes americký ministr zahraničí Antony Blinken ve svém prohlášení k novém balíku pomoci.

"Válka je v kritickém bodě a musíme udělat vše, co je v našich silách, abychom pomohli Ukrajincům bránit se ruské agresi," prohlásila mluvčí Bílého domu Karine Jean-Pierrová při oznamování nového balíku pomoci.

Zelenskyj, který se minulý měsíc ve Washingtonu setkal s prezidentem Joem Bidenem, po západních zemích opakovaně žádal podporu v podobě pokročilejších zbraňových systémů a techniky.

Nový balík pomoci oznámilo rovněž Německo, o svém záměru informovalo po čtvrtečním telefonátu mezi kancléřem Olafem Scholzem a prezidentem Bidenem. Berlín Kyjevu poskytne čtyři desítky německých bojových vozů pěchoty Marder a přislíbil mu rovněž jednu baterii systému protivzdušné obrany Patriot. V prosinci systém Patriot přislíbili Ukrajincům také Američané.

Témata:  válka na Ukrajině USA Pentagon Ukrajina

Související

Aktuálně se děje

21. dubna 2025 15:10

21. dubna 2025 14:31

Extrémní počasí už není priorita? Boj s ním EU odkládá

Evropská komise odkládá zveřejnění svého klimatického cíle pro rok 2040, původně plánovaného na první čtvrtletí letošního roku. Podle komisaře pro klima Wopkeho Hoekstry je důvodem potřeba získat širší politickou podporu pro ambiciózní plán na snížení emisí skleníkových plynů o 90 % oproti roku 1990.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Papež František

Truchlí nejen věřící. Smrt papeže Františka je rána pro boj s extrémním počasím

Úmrtí papeže Františka je nejen ztráta pro katolickou církev, ale také pro celosvětové ekologické a sociální hnutí. Tento argentinský jezuita a první papež z Latinské Ameriky se totiž stal klíčovou postavou boje za klimatickou spravedlnost. Jeho vliv na globální debatu o ochraně životního prostředí byl natolik výrazný, že ho jako hlavního inspirátora označuje většina nábožensky motivovaných klimatických aktivistů.