Dodatečná vojenská pomoc bude podle něj dosahovat dohromady 270 milionů dolarů (zhruba 6,5 miliardy korun), z nichž 100 milionů představují zmíněné bezpilotní stroje.

Součástí pomoci budou kromě "sebevražedných" bezpilotních letounů také další čtyři salvové raketomety HIMARS, které se už Ukrajině v bojích proti ruskému agresorovi osvědčily při ostřelování vzdálených strategických cílů.

Ukrajina tak bude mít od USA dohromady 20 těchto systémů. Dohromady bude objem americké vojenské pomoci Ukrajině dosahovat hodnoty 8,2 miliardy dolarů, uvedl Kirby.

Americké ministerstvo obrany podle mluvčího dále předběžně zkoumá možnost dodání stíhaček na Ukrajinu. Tento krok by však podle Kirbyho Washington nepodnikl v nejbližší době.

Co jsou drony Phoenix Ghost?

O dronech s označením Phoenix Ghost panuje více dohadů a spekulací, než ověřených informací. Výrobcem je kalifornská společnost Aevex Aerospace, která ale odmítá tyto drony jakkoliv komentovat. Sdílnější nejsou ani představitelé amerického letectva.

Podle dostupných informací jde o drony podobné těm z rodiny Switchblade, které slouží jako sebevražedné "kamikaze" jednotky. Některá média Phoenix Ghost popisují jako hybrid mezi dronem a střelou.

Kirby v minulosti uvedl, že vývoj těchto dronů probíhal už před vpádem Ruska na Ukrajinu, sama Ukrajina se ale na jejich vývoji podílí. Rovněž prozradil, že drony disponují optikou a mohou tak přenášet obraz. Díky tomu se odhaduje, že jejich využití může být nejen destruktivní, ale i zpravodajské.

Podle serveru Politico drony startují vertikálně, mohou viset ve vzduchu až šest hodin a dokonce díky infračervenému "vidění" dokáží útočit i v noci. Jejich útoku by pak neměly odolat nejen pěchota, ale ani technika. Phoenix Ghost by měly mít schopnost ničit i pancíř.