Severní Korea dnes i ve středu odpálila množství střel včetně balistických a jedné mezikontinentální balistické rakety. Japonsko kvůli odpalům ve třech prefekturách vyhlásilo poplach. Původní zprávy, že jedna z raket přeletěla nad severem Japonska, se však nepotvrdily a japonské ministerstvo obrany později uvedlo, že raketa se ztratila z radarů nad Japonským mořem.

Reuters uvádí, že severokorejské odpaly jsou odpovědí na společné cvičení letectva USA a Jižní Koreje, které se mělo konat od pondělí do pátku. Obě země se ale rozhodly vojenské cvičení prodloužit, což KLDR označila za riskantní a špatné.

RB OSN již dříve Severní Koreji zakázala provádět jaderné testy a testy balistických raket. Porušování těchto nařízení v uplynulých letech vyvolalo sérii sankcí vůči Pchjongjangu s cílem znemožnit financování jeho vojenských programů.

V posledních letech nicméně v 15členné Radě bezpečnosti nepanuje shoda, jak k izolovanému asijskému státu přistupovat. Čína a Rusko v květnu vetovaly rezoluci ohledně uvalení dalších sankcí OSN na KLDR kvůli novým odpalům balistických raket. USA, Japonsko a Jižní Korea v posledních měsících varují, že KLDR může ve svém podzemním komplexu provést další jaderný test.