Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

USA přednostně pošlou vojenskou pomoc Ukrajině, uvedl Bílý dům

Ukrajinská armáda střeží své území.
Ukrajinská armáda střeží své území.
Foto: FREE Photo Marienko Andrii / UNIAN

Z USA přichází zpráva, která potěší Ukrajinu. Spojené státy americké přednostně pošlou ukrajinské armádě protivzdušné střely, které potřebuje ve válce s Ruskem. Ve čtvrtek to uvedl bezpečnostní mluvčí Bílého domu John Kirby. 

Rozhodnutí se týká především střel do systémů Patriot a NASAMS. "Dodávky těchto střel do jiných zemích, které jsou v současnosti mezi čekateli, budou muset být posunuty," řekl Kirby. První dodávka by měla na Ukrajinu dorazit již v nejbližších týdnech. Bílý dům vysvětlil, že nové nastavení priorit by nemělo ovlivnit Tchaj-wan ani Izrael.  

Řešila se i kritika izraelského premiéra Benjamina Netanjahua ohledně amerických dodávek zbraní. "Ta vyjádření byla hluboce znepokojující v souvislosti s množstvím podpory, kterou jsme poskytli a budeme nadále poskytovat," dodal mluvčí. 

Ukrajině byl dnes přislíben další Patriot. Rumunsko plánuje darovat jeden ze dvou funkčních systémů protivzdušné obrany, oznámila to tamní Nejvyšší rada národní obrany. Bukurešť se však chce nejdřív dohodnout na jeho nahrazení podobným systémem, informovala agentura Agerpress. 

"Vzhledem k výraznému zhoršení bezpečnostní situace na Ukrajině v důsledku neustálých a masivních útoků Ruska na civilní obyvatelstvo a civilní infrastrukturu, zejména na energetický sektor, i s ohledem na regionální vlivy této situace na bezpečnost Rumunska, se členové rady v úzké koordinaci se spojenci rozhodli darovat Ukrajině systém Patriot," uvedla rada v tiskové zprávě.

Témata:  Armáda Ukrajina USA

Aktuálně se děje

14. července 2024 17:59

Hamás vzdal snahu o příměří v Gaze. Jednání s Izraelem končí

Konec války v Pásmu Gazy se opět oddálil. Palestinské militantní hnutí Hamás v neděli oznámilo, že se stahuje z vyjednávání o příměří, informoval web France24. Hamás konstatoval, že je připraven obnovit jednaní ve chvíli, kdy Izrael prokáže, že skutečně stojí o uzavření dohody. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy